Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Królowa Saby

2018-01-01 | Autor: Rysiek Hałas


Królowa Saby - (ur. brak, zm. brak) Na poły legendarna królowa Saby, słynąca z wielkiej mądrości i urody.


Królowa Saby nosiła, wedle tradycji imię Bilkis (tradycja etiopska nazywa ją Makedą), żyła w połowie X stulecia p.n.e., będąc współczesną izraelskiemu królowi Salomonowi. Władczyni południowoarabskiego królestwa Saby, była kobietą wykształconą, żądną przygód. Wedle podania chciała się naocznie przekonać, czy fama geniusza, poprzedzająca króla Salomona, jest rzeczywistością. Wraz z karawaną kupiecką miała wyruszyć do królestwa Izraela, gdzie zadała tamtejszemu władcy szereg zagadek, które ten miał z łatwością rozwikłać. I w zasadzie na tym kończy się jej rola opisana w Starym Testamencie.
Wedle tradycji muzułmańskiej i etiopskiej, pewnej nocy, Salomon podstępem zmusił królową Saby do odbycia stosunku, w wyniku którego królowa stała się brzemienna. Legendy etiopskie głoszą, iż Menelik, syn Makedy i Salomona, po powrocie do Etiopii stał się protoplastą cesarskiego rodu w Etiopii. Miał też wywieźć z Izraela Arkę Przymierza, która została ukryta w górach Etiopii.
Legenda królowej Saby najwyraźniej miała ukazać silną pozycję kobiety w królestwach południowo-arabskich, tak odmiennych od sytuacji kobiet w Izraelu, co z pewnością stanowiło ciekawostkę dla ówczesnych mieszkańców Izraela. Tym bardziej, że w źródłach staroarabskich wynika, iż królestwami tego regionu, zazwyczaj rządziły królowe-kapłanki. Legenda najprawdopodobniej powstała w IX wieku p.n.e., gdy została nawiązana współpraca handlowa pomiędzy podzielonym królestwem Salomona, a kupieckimi królestwami z Południa Półwyspu Arabskiego.

Etykiety:
Arabia starożytny Izrael




Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.