Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

ASA: republika rzymska i Kartagińczycy

2007-02-06 | Autor: Piotr Radziejewski



Rzymianie stworzyli jedno z największych i najtrwalszych imperiów w historii. Było to możliwe dzięki potędze ich armii. Doskonale zorganizowane, zdyscyplinowane legiony przez wieki dominowały na polach bitewnych Europy, północnej Afryki i Azji Mniejszej. Rzymskiej sztuce wojennej poświęcono już bardzo wiele opracowań. Jedno z najnowszych - książka Daniela Gazdy (pierwszy z planowanych pięciu tomów opowiadających o wojskowości starożytnej) opisuje rzymskie wojska od początków państwa do późnej republiki.

Książka w szczegółowy, a jednocześnie bardzo przystępny sposób przedstawia nam organizację, uzbrojenie i taktykę wojsk lądowych i marynarki Rzymu, a także jego wrogów. Dowiemy się z niej wiele nie tylko o oddziałach rzymskich z czasów królestwa i republiki, ale też o armiach ludów, z którymi przyszło im walczyć – m.in. Etrusków, Samnitów, Kartaginy, Partów i monarchii hellenistycznych. Poszczególne rozdziały poświęcone są największym konfliktom tej epoki – np. wojnom z Pyrrusem, czy wojnom punickim. Każdy rozpoczyna się opisem wojsk przeciwników Rzymu (armia rzymska jest opisana w jednym z pierwszych rozdziałów), a następnie mowa jest o przebiegu kampanii. Najważniejsze bitwy są omawiane oddzielnie (ich opisy znajdują się w wyróżnionych z tekstu ramkach z planami starć). Ostatnie dwa rozdziały dotyczą czasów, gdy Rzym toczył bardzo wiele wojen jednocześnie (II – I w. p.n.e.), dlatego każdy z nich zawiera opisy paru konfliktów.

„Armie...” to dobre źródło wiedzy z dziedziny starożytnej wojskowości, z książki tej wiele można też nauczyć się o polityce zagranicznej Rzymu i dokładnie poznać chronologię jego ekspansji. Tekst uzupełniają dobrze wykonane, przejrzyste mapy i plany bitew, zdjęcia starożytnych rzeźb i malowideł oraz bardzo ładne rysunki, świetnie prezentujące uzbrojenie i umundurowanie legionistów i ich wrogów. Jedyną wadą są pojawiające się czasem literówki, które mogą niekiedy trochę zdezorientować (np. bitwa pod Sentium zamiast Sentinum). Gorąco polecam książkę Daniela Gazdy wszystkim zainteresowanym historią starożytną, a zwłaszcza miłośnikom militariów. Czekam już na kolejne zapowiadane tomy – o cesarstwie rzymskim, Grecji i Macedonii oraz Chinach i Indiach.



2 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-03-19
Cena zabójcza, trochę duża czcionka (znany chwyt na zwiększenie liczby stron) mapy bitew dosc ciekawe, i to w pokaźnych ilościach tylko szkoda że autor nie podał informacji skąd zaczerpnął dane na temat uzbrojenia poszczególnych formacji legionistów....
Użytkownik


Dodano: 2007-08-12
Nawet pomimo ceny warto przeczytać. Dobra książka ma swoją cenę. Rzymskie legiony rządziły silnym Imperium. To najczęściej spośród nich wybierano cesarza,np.Dioklecjana. Warto,więc bliżej poznać tą dziedzinę.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.