Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Pilecki. Śladami mojego taty

2015-11-02 | Autor: Wioletta Łopatowska




We wrześniu bieżącego roku w ramach Projektu Pilecki wszedł na ekrany film pt.
"Pilecki". Twórcy filmu – reżyser Mirosław Krzyszkowski i współscenarzysta Bogdan Wasztyl są autorami tej pozycji. Książka jest połączeniem biografii opowiedzianej przez syna bohatera ze wspomnieniami z planu filmowego oraz zapisami historycznymi.

Andrzej Pilecki opowiada o swoim dzieciństwie w majątku w Sukurczach, o działalności społecznej ojca Witolda Pileckiego (inicjatywie założenia spółdzielni mleczarskiej czy straży pożarnej), o jego zdolnościach artystycznych (studia na Wydziale Sztuk Pięknych w Wilnie) oraz wreszcie o jego walce. Obecnie postać rotmistrza Pileckiego jest już lepiej znana. Większość z nas zachwycają bohaterskie dokonania rotmistrza: udział w wojnie, zainicjowanie łapanki do Auschwitz i zorganizowanie tam organizacji oporu, a zwłaszcza brawurowa ucieczka z obozu. Wreszcie jego udział w Powstaniu Warszawskim, dobrowolny powrót do powojennej Polski, komunistyczny sąd i poprzedzony torturami wyrok śmierci. Te dokonania Witolda Pileckiego - niekwestionowanego bohatera - wzruszają i są przedmiotem podziwu. Książka pozwala jednak poznać tę postać głębiej. Budzi zachwyt zatrzymany we wspomnieniach najbliższych obraz tego bohatera jako męża i ojca ze względu na wyjątkowe poczucie obowiązku i powinności przejawiające się w każdej dziedzinie życia. Wyłania się obraz dobrego, kochającego rodzica dbającego w każdych okolicznościach o dobre wychowanie dzieci. W systematycznie pisanych listach rotmistrz starał się przekazywać swoim dzieciom poczucie godności, patriotyzm, udzielał im rad i pouczeń.

Życie Witolda Pileckiego jest przedstawione w symbiozie z losami najbliższych członków jego rodziny, którzy są szczegółowo przedstawiani przez głównego narratora – Andrzeja Pileckiego. Prawdziwy bohater to nie tylko osoba, która podejmuje się heroicznych czynów w sytuacjach, które są zdeterminowane przez czasy w których żyje, ale i osoba którą można podziwiać w sytuacjach życia codziennego. Taki właśnie obraz Witolda Pileckiego straconego w 1948 roku w mokotowskim więzieniu wyłania się z kart książki.

Publikacja zawiera fotografie rodzinne i z planu filmowego oraz kalendarium z wydarzeń życia bohatera. Dodatkową zachętą do sięgnięcia po tę lekturę (szczególnie dla czytelników, którzy obejrzeli film tych autorów), są tajniki pracy na planie filmu ,,Pilecki”.
Reasumując warto polecić tę książkę nie tylko dla pogłębienia wiedzy o jednym z najodważniejszych ludzi ruchu oporu, ale również dla poznania tej postaci oczyma osób należących do kręgu jego najbliższych.

Ważne, by o takich osobach jak Witold Pilecki mówiło się jak najwięcej. Ludzi, których życie może być przedmiotem naszego podziwu i inspiracji nie ma przecież aż tak wielu.








Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2015
Stron: 320
Link: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6645,Pilecki-Sladami-mojego-taty



Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.