Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Heraklit z Efezu

2009-09-02 | Autor: Dorota Karolina Witomska


Heraklit z Efezu - (ur. brak, zm. brak) grecki filozof, zajmujący się teorią zmiany. Autor słynnego powiedzenia: ?niepodobna wstąpić dwukrotnie do tej samej rzeki?.


Filozof grecki, mieszkał w Efezie, który w tym czasie był rynkiem targowym. Efez leży niedaleko Prieny i Miletu nad Morzem Śródziemnym. Uznawany za ojca dialektyki. Był jak pisze Diogenes Laertios: "wyniosły jak mało kto i pogardliwy". Choć wywodził się z arystokracji, a członkowie jego rodziny dziedziczyli urząd basileusa (króla), nie przejawiał chęci do zajmowania się polityką. Zrzekł się władzy na rzecz swojego brata, a na prośbę współobywateli o ustanowienie dla nich prawa zareagował odmową. W końcu, stawszy się mizantropem, poszedł w góry i prowadził tam samotny żywot. Do historii przeszedł jako jeden z największych samotników wśród filozofów.

Za podstawę istnienia Wszechświata uznał ogień, który jest poddany procesom przemian, którymi kieruje logos.

?Przemiany ognia: najpierw morze, z morza jednej połowy zaś ziemia, a z drugiej płomienny podmuch. Chce on przez to powiedzieć, że ogień wskutek działania boskiego logosu, który wszystkim rządzi, przekształca się poprzez powietrze w substancję wilgotną, będąca zarodkiem świata, a którą on sam nazywa morzem; z tego następnie powstaje ziemia i niebo i to wszystko, co oko obejmuje. Świat znowu wraca do pierwotnego stanu i przemienia się w ogień, to wynika jasno z następujących słów: morze [które stało się ziemią] teraz przekształca się w ogień i otrzymuję swą miarę w tej samej proporcji, jaką miało przed staniem się ziemią."(R. Palacz, Klasycy filozofii, Warszawa 1987, s. 25-26).

Każda materia podlega ciągłym przeobrażeniom. Egzystencja nie jest stała, jest tylko nieprzerwane stawanie się.

Izolował się od ?ciemnego tłumu". Być może dlatego wypowiadał się językiem trudnym, niełatwym do zrozumienia. Dlatego zwano go filozofem ?ciemnym" (skoteion).

Po raz pierwszy nazwa filozofia pojawiła się w pismach Heraklita:
?Bardzo wiele rzeczy muszą znać miłośnicy mądrości."
Wg niego filozofia to umiłowanie wiedzy i mądrości.

Wierzył, że świat przemawia do nas poprzez logos. W epoce Heraklita słowo to nabrało wielu znaczeń. Występowało w różnych zasadach (rozum, wieść, słowo).

"Logosu tego wiecznego ludzie nie zawsze pojmują, ani przed [poznaniem go], ani po [zapoznaniu się z nim], gdy mówię o początku świata. Chociaż wszystko przychodzi do życia zgodnie z wolą tego tylko logosu, podobni są ignorantom, kiedy dotykają faktów i poglądów, które szczegółowo przedstawiam, odróżniając każde z nich podług jego pochodzenia i pokazując, jakie ono jest teraz. Reszta natomiast ludzi nie pamięta tego, co robiła przed przebudzeniem, tak jak zapominają to [co robili], gdy zapadają w sen"

Głowną cechą otaczającej rzeczywistości jest stwierdzenie: "panta rhei", "wszystko płynie", tak więc byt doczesny jest zmienny i nietrwały.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Gość


Filozof
Dodano: 2018-05-17
Skąd wzięliście informację że Heraklit wypowiedział tę kwestię z chlebem?

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.