Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Likurg

2009-10-07 | Autor: Piotr Radziejewski


Likurg - (ur. brak, zm. brak) wg tradycji prawodawca i twórca ustroju spartańskiego.


Likurgos, spartański prawodawca i twórca ustroju tego państwa. Żył w IX lub VIII w. p.n.e. Jego imię miało oznaczać "twórca wilków".

Likurg był wojownikiem, którego wyznaczono na regenta i nauczyciela młodego króla Charilausa. Przypisuje się mu ustanowienie praw zwanych rethra. Określały one rolę królów, zgromadzenia i geruzji, wprowadzały agoge (czyli słynne spartańskie wychowanie), nakazywały mężczyznom wspólnie jeść posiłki i mieszkać w koszarach. Państwo zostało zorganizowane niczym obóz wojskowy. Likurg miał też podobno nakazać zburzenie murów obronnych Sparty, aby jej mieszkańcy, wiedząc, że są jedyną obroną miasta, chętniej ćwiczyli się w walce. Prawodawcy przypisuje się również zakazanie używania złotych i srebrnych monet (wątpliwe, bo monety rozpowszechniły się dopiero w VI w. p.n.e.). Legenda głosi, że Likurg uzyskał od wyroczni delfickiej potwierdzenie, że jego prawa są dobre.

Likurga uważa się za postać historyczną, choć nie jest pewne, jaką odegrał rolę w kształtowaniu się spartańskiego ustroju i społeczeństwa. Prawa, które miał ustanowić wydają się być wynikiem dłuższych przemian, a nie działalności jednego człowieka.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2011-01-01
Prerogatywy królów spartańskich (Herodot. Dzieje, przeł. S. Hammer, Warszawa 2008).

"Następujące przywileje nadali Spartanie swoim królom: dwie godności kapłańskie, Zeusa Lacedemońskiego i Zeusa Niebiańskiego, oraz prawo wydawania wojny, jakiemu zechcą krajowi. W tym nie smie im przeszkodzić żaden Spartanin, w przeciwnym razie podlega klątwie. Kiedy zaś wyruszają w pole, pierwsi idą królowie, jako ostatni wracają. Stu wybranych mężów strzeże ich na wyprawie. Bydląt ofiarnych biorą na wychodnym tyle, ile zechcą, ze wszystkich zaś ofiarowanych [zwierząt] otrzymują oni skóry i grzbiety. To są ich prawa na wojnie.
W czasie pokoju zaś przyznaje się im jeszcze następujące: jeżeli składa się publiczną ofiarę, zasiadają do uczty naprzód królowie i naprzód się ich obsługuje, przy czym podaje się każdemu z nich dwa razy większą porcję wszystkiego aniżeli reszcie biesiadników. [...] do nich [królów] należą skóry ofiarowanych zwierząt. [...] Wyłącznie królowie wyrokują w następujących sprawach: kogo ma poślubić dziewica, która odziedziczy cały majątek po ojcu, jeżeli ojciec już jej nie zaręczył. Zasiadają oni w radzie gerontów [geruzji], których jest dwudziestu ośmiu. Jeżeli zaś nie zjawią się, wtedy ci z gerontów, którzy są z nimi najbliżej spokrewnieni, mają przywileje królów, ile że oddają dwa głosy, a trzeci we własnym imieniu. [...] Oto jeżeli zemrze król Lacedemończyków, muszą z całej Lakonii, poza Spartanami, obowiązkowo przybyć na pogrzeb periojkowie w oznaczonej liczbie. Gdy więc ich, helotów i samych Spartan zgromadzą się liczne tysiące, wtedy pospołu z żonami tłuką się gorliwie po czole i podnoszą niezmierny lament, utrzymując za każdym razem, że ostatnio zmarły król był najlepszy".

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.