Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Mahmud z Ghazny

2018-01-11 | Autor: Rysiek Hałas


Mahmud z Ghazny - (ur. 969 r. n.e., zm. 30 kwietnia 1030 r. n.e.) Władca z dynastii Gaznawidów, twórca wielkiego imperium obejmującego Azję Środkową i północno-zachodnią część Indii.
Żył 61 lat


Mahmud z Ghazny (właśc. Jamin ad-Daula Abu al-Kasim Mahmud ibn Sebüktigin) był synem Sebüktigina, władcy tureckiego z dynastii Gaznawidów. Lata jego rządów przypadają na okres 997/998-1030. Prowadził on politykę nastawioną ekspansywnie i czysto łupieżczo. W 14 wyprawach wojennych do Indii, zdołał podporządkować swej władzy Pendżab i Sind, znacznie przyczyniając się (raczej przypadkowo niż realnie) do islamizacji subkontynentu indyjskiego. Zdobył tutaj wręcz niewyobrażalne dla nas bogactwa. Jego armie wyruszały również do Azji Środkowej, gdzie podporządkowały władzy Mahmuda bogaty Chorasan i Chorezm (999 rok). W 1028 roku zdołał dotrzeć aż do perskiego Hamadanu. Mahmud czuł się gorliwym głosicielem wiary muzułmańskiej, i jako taki uznawał zwierzchność kalifa z Bagdadu, któremu przesyłał szczegółowe sprawozdania ze swych wypraw. Dodatkowo przesyłał kalifowi bogate podarunki z tych kampanii, za co został nagrodzony oficjalnym uznaniem jego władzy sułtańskiej. W rzeczywistości jego działalność miała na celu zdobycie jak największych łupów. Nie wahał się walczyć z przedstawicielami innych rządów islamskich, jak choćby z Karachanidami czy władcami Chorezmu. W czasie jego rządów Ghazna (obecnie Ghazni w Afganiastanie) stała się wielkim centrum kulturalnym świata muzułmańskiego, gdzie zdecydowanie promieniowała poezja perska (Farrochi, Onsuri). Na jego dworze przebywali również Biruni, słynny uczony czy Utbi, historyk. Legenda głosi, że Mahmud z Ghazny zerwał swój mecenat nad wielkim poetą Firdausim

Etykiety:
Władca muzułmański




Bibliografia:

  • Jerzy Hauziński: Burzliwe dzieje Kalifatu Bagdadzkiego. Warszawa: Kraków, 1993.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.