Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Zeus: Pan Olimpu i Posejdon: Bóg Atlantydy

2007-09-04 | Autor: Brygida Sobieska


Zeus: Pan Olimpu przenosi gracza w świat starożytnej Grecji, pełen bohaterów, bogów i mitologicznych stworzeń. Możemy: budować legendarne miasta (Ateny, Sparta), śledzić ich rozwój, zakładać kolonie, podbijać nowe krainy, handlować z sąsiadami. Możemy także poprowadzić prawdziwych bohaterów, którzy bez lęku walczą z potworami, plądrują tajemnicze ruiny i dowodzą w najważniejszych bitwach. Scenariusze osadzone są w mitologicznej Grecji.

Twoje ofiary zostały przyjęte, a gorące prośby wysłuchane. Pan Olimpu, Wszechpotężny Zeus, uczynił Cię władcą Grecji. Otrzymałeś szansę, aby wykazać się swoimi zdolnościami. Jeśli dobrze wywiążesz się ze swoich obowiązków, nie ominie Cię nagroda. Pamiętaj jednak - jeśli przyniesiesz hańbę swemu bogowi, będziesz "jęczał pod uciskiem jego srogości".

Zacznijmy jednak wszystko od początku. Gra składa się z dwóch płaszczyzn. Pierwsza to budowanie i zarządzanie miasta. Druga to podbój basenu morza Egejskiego. Oczywiście, aby odnieść sukces, nie można zapomnieć o żadnej z części. Jedną z głównych różnic pomiędzy Zeusem a jego poprzednikami jest poziom trudności rozgrywki. Podczas zabawy w Cezara nawet starzy wyjadacze miewali spore trudności. Teraz Impressions Games postanowił stworzyć grę zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Ogólnie mówiąc, jest ona o wiele mniej skomplikowana. Dzięki znakomitemu tutorialowi, oczywiście w polskiej wersji językowej, zostajemy wprowadzeni dość szybko i przyjemnie w zawiłości zarządzania starożytnym miastem. Na dodatek zmieniono panel sterowania. Użycie przycisków z logicznymi oznaczeniami pozwala szybko opanować sterowanie gry. Każdy zapamięta, że waza oznacza dystrybucję, koło zębate produkcje, a kłosy zboża żywność.


Podstawowym sposobem rozgrywania gry jest wybór jednej z 7 kampanii. Każda z nich składa się z przynajmniej 5, a maksymalnie 8 misji. Dla osób, które chcą dodatkowo poćwiczyć swoje umiejętności, przygotowano 3 otwarte rozgrywki, gdzie można douczyć się ekonomii, wojskowości oraz wszystkiego razem. Ta ostatnia opcja nosi piękną nazwę "piaskownica". Na uwagę zasługuje fakt, że raz wybudowane miasto przechodzi do dalszych misji bez jakichkolwiek zmian. Nie trzeba więc ciągle robić wszystkiego od nowa. Ma to jednak też swoje wady. Od samego początku należy logicznie planować układ miasta, aby nie utrudnić sobie dalszej jego rozbudowy. Zarządzanie starożytnym miastem nie jest jednak wcale takie proste. Będziesz musiał zająć się wszystkimi aspektami jego życia, począwszy od zapewniania odpowiedniej ilości pożywienia, poprzez sprawy wojskowe, a skończywszy na dostarczaniu mieszkańcom rozrywek. Najważniejszą sprawą jest ciągłe kontrolowanie liczby mieszkańców. Jeśli będzie brakowało rąk do pracy, cała maszyneria nie będzie pracować wydajnie. Z drugiej strony, duże bezrobocie może wywołać zamieszki. Kolejnym bardzo ważnym elementem gry są bogowie, wokół których toczyło się życie w starożytnej Grecji. Jeśli pragniesz sprowadzić boga do miasta, musisz wybudować odpowiednie sanktuarium. W tym celu musisz mieć pod dostatkiem duże ilości marmuru i drewna oraz kilka rzeźb. Po wybudowaniu świątyni żądany bóg będzie przechadzać się pomiędzy zwykłymi śmiertelnikami, wpływając dodatnio na ich pracę. I tak np. Hermes błogosławi tragarzy, dzięki czemu towary szybciej są przemieszczane w obrębie miasta, a Afrodyta dba o prawidłowy wzrost populacji. Aby wypełnić misje, będziesz zmuszony nawiązać stosunki ze swoimi sąsiadami. Tak więc bez odrobiny dyplomacji nie zajdziesz daleko. Szczególnie jest to widoczne, kiedy brakuje jakiegoś surowca. W takich sytuacjach możesz kupić go od innego miasta lub poprosić o małą pomoc swoich sojuszników. Na nieszczęście, niektóre miasta będą chciały zdominować cały region i z pewnością wcześniej czy później zostaniesz zaatakowany. System obrony miasta przed najeźdźcami został rozwiązany poprzez możliwość automatycznego wezwania wojska na pole bitwy. Wiąże się z tym jednak spore niebezpieczeństwo. Szczególnie w początkowych misjach większość wojska składa się z mieszkańców, którzy wyruszając do walki, opuszczają miejsca pracy. Nagle się okazuje, że twoja sprawnie działająca maszyneria zatrzymuje się z powodu braku rąk do pracy.


Oczywiście, co jakiś czas miasto nawiedzają mitologiczne bestie, jak np. Hydra czy Cyklop, których marzeniem jest zniszczyć efekty Twojej ciężkiej pracy. W takiej sytuacji uratować Cię może tylko naprędce wezwany heros. Jednak pojawi się on dopiero po wybudowaniu jego domu oraz po spełnieniu określonych warunków. Nie jest to takie proste, gdy po ulicach szarżuje Minotaur, zabijając wszystkich napotkanych ludzi. Jak by tego było mało, niektórzy bogowie rzucają na ciebie różnorakie klęski żywiołowe. Przygotuj się na takie katastrofy jak trzęsienie ziemi, lawa czy wielkie fale pływowe. Na końcu nie można nie wspomnieć o wręcz nieziemskich animacjach. Impressions zawsze starał się dbać o detale, ale tym razem przeszedł samego siebie. Każdy szczegół został niesamowicie dopracowany. Widzimy ludzi przechadzających się po mieście i bez problemu możemy rozpoznać ich funkcje. Budynki na prawdę tętnią życiem. Możemy podziwiać przedstawienie w teatrze, obejrzeć mistrzostwa w zapasach na stadionie albo zwyczajnie poobserwować jak rybacy wyładowują swój połów. Przyjemnie jest patrzeć na tych wszystkich uwijających się ludzików.


Podsumowując, Zeus: Pan Olimpu jest naprawdę porywającą grą, która daje zabawę na ładnych parę wieczorów i nocy. Najważniejsze jest jednak to, że każdy znajdzie tu coś dla siebie - zarówno początkujący jak i zaawansowani gracze.
Zmiany w Posejdonie:
• Kapłani szukający ofiar nie ruszają teraz zmagazynowanej żywności.
• Rozbudowano mechanizm przepływu informacji o mieście.
• Przyjazny Kraken energiczniej broni teraz szlaków wodnych.
• Stadniny można obracać przy pomocy klawisza 'R'.
• Kataklizmy są widoczne na mapie Przeglądu.
• Łatwiej buduje się teraz mostki nad pęknięciami powstałymi wskutek trzęsienia ziemi; mostki te można też usuwać.
• Pracownie rzeźbiarskie przyjmują maksymalnie 4 ładunki brązu (poprzednio 5).
• Poprawiono mechanizm informowania o postępach w budowie świątyń.
• Handlarze końmi i uzbrojeniem nie wstrzymują się już z zakupami towaru, dopóki nie pozbędą się tego, który mają na składzie.
• Usprawniono mechanizm Autoobrony przed atakiem od strony morza.
• Poprawiono obliczanie opłacalności przekupstwa.


Tym razem akcja nie toczy się w starożytnej Grecji, lecz przeniesiona została na mityczną wyspę - Atlantydę.

Trzeba będzie dbać o rozwój wyspy, zaspokojenie potrzeb mieszkańców oraz oddawanie czci bóstwom tak, aby były one skłonne okazywać swą przychylność. Jakkolwiek wiele zadań wygląda podobnie tak cześć z nich różni się od siebie zasadniczo. Do wykonania jest bowiem 46 misji, z których każda stawia przed graczem nowe wyzwania.

Będziemy musieli zająć się szeroko pojętą ekonomią. Dzięki nowemu minerałowi, który pojawił się w grze handel będzie kwitł jak nigdy dotąd, a świątynie na cześć bogów zdobione wydobywanym ze specjalnych kopalni minerałem będą jeszcze milej łechtać ich po próżności. Nie będzie natomiast konieczności prowadzenia krwawych wojen. Można będzie oczywiście rozprawiać się z przeciwnikami za pomocą znanego już arsenału, jednak rola wojny w grze z pewnością straciła na wadze.

Pojawiły się w Posejdonie dwa nowe bóstwa. Są nimi Atlas i Hera. Również nowe potwory takie jak chimery czy harpie uprzykrzać będą życie mieszkańcom. W obronie przed humorami bóstw jak i przed potworami pomagać będą jak zwykle herosi. Nie zabrakło również nowych budowli. Jako, że lud Atlantydy jest żądny wiedzy musimy budować biblioteki, laboratoria i uniwersytety. Mniej za to jest miejsc do których ludzie mogą chodzić po to aby się rozerwać.

Grafika nie uległa wielkim zmianom, żywe kolory i zgrabnie poruszający się mieszkańcy znów będą cieszyć nasze oczy. Podobnie rzecz ma się z interfejsem. Jest intuicyjny, łatwy w obsłudze i nie nastręczający większych problemów.



6 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-09-29
Bardzo interesująca recenzja. Myślę,że warto spróbować. Gry tego typu są bardzo wciągające i zapewniają kilkanaście godzin dobrej zabawy.
Użytkownik


Dodano: 2009-10-15
Trochę czasu spędziłem nad tą grą :) . Ciekawa, wymagająca myślenia a nie tylko bezmyślnego klikania myszką. W sumie to minęło już sporo czasu jak w nią grałem ale chyba trzeba będzie odświeżyć sobie pamięć :)
Gość


karina
Dodano: 2010-03-02
z czego mial na glowie wianek Zeus
Redaktor


Dodano: 2010-03-05
Raczej wieniec, nie wianek. Wianek to raczej nosiły młode dziewczyny, przed zamążpójściem w dawnych czasach. Zeus miał na głowie wieniec z liści laurowych.
Gość


maniak
Dodano: 2011-02-12
ba, ta gra jest boska :) i bardzo uzależnia :) ale warto, świetna strategia, dosłownie nie mogę się od niej oderwać :)
Gość


zajec137
Dodano: 2011-09-03
Mało że uzależni i jest naprawdę genialna. Kiedyś w nią grałem i chyba znów zacznę ale tym rzem z dodatkiem Posejdona. Poza tym wszystkie elementy i nazewnictwo jest zgodne z mitologią, więc chcąc nie chcąc każdy nauczy się wiele z mitologi nawet o tym nie wiedząc.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.