Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Knossos

2006-11-24 | Autor: Wojciech Bogdański



Knossos - miejscowość na greckiej wyspie Krecie, położona około 6 km na południowy wschód od Iraklionu, u stóp gór Ida, słynąca z odkrytych tam w 1899 r. przez Arthura Evansa rozległych ruin pałacu pochodzącego z lat 2000-1400 p.n.e. (okres kultury minojskiej), zwanego pałacem Minosa lub labiryntem kreteńskim. Był to jeden z największych i najwspanialszych pałaców minojskich, położony u północnych wybrzeży Krety. Jego powierzchnia obejmowała około 2 ha i miał łącznie ok. 1500 pomieszczeń. Pałac wielokrotnie ulegał zniszczeniom, po czym był odbudowywany i przebudowywany.

Plan pałacu w Knossos.
1 - Sala tronowa. 2 - Wejście wraz z pomieszczeniami reprezentacyjnymi. 3 - Podwórze centralne. 4 - Pomieszczenia kultowe i reprezentacyjne. 5 - Magazyny. 6 - Ołtarz. 7 - Silosy. 8 - Podwórzec zachodni. 9 - Ołtarz. 10 - Przejście do podwórca centralnego. 11 - Korytarz do wschodniej klatki schodowej i megaronu królowej. 12 - Wschodnia klatka schodowa wraz z holem kolumnowym i świetlikiem. 13 - "Hol Podwójnych Siekier". 14 - Pomieszczenia o nieznanym przeznaczeniu. 15 - Propylon. 16 - Sala kolumnowa. 17 - Wejście południowe. 18 - Schody prowadzące do "Małego Pałacu".

Początkowo główne wejście prowadziło monumentalnymi schodami od południa. Później jednak umieszczono je od strony północnej, a więc od strony morza i portów. Znaleziono tam, częściowo zrekonstruowany, wielki hol kolumnowy. Z centralnego podwórza, wyłożonego kamiennymi płytami, prowadziły wejścia do pomieszczeń reprezentacyjnych.
Najsłynniejszym z nich była Sala Tronowa. Podłoga była tutaj wyłożona kamienną posadzką z zachowanymi resztkami czerwonej farby. Pod ścianami umieszczono kamienne ławy oraz tron z kamienia gipsowego. Po jego obu stronach były wyobrażenia dwóch gryfów. W pobliżu wybudowano także szereg innych, mniejszych pokoi (m.in. kuchnia i łazienka). Nieopodal znaleziono pozostałości obszernej klatki schodowej prowadzącej na wyższe poziomy. Stopnie schodów były w kolorze białym, natomiast zwężające się ku dołowi kolumny, w kolorze czerwonym.
W pałacu znajdowały się jeszcze inne hole (np. Hol Podwójnych Siekier), a także tzw. Megaron królowej, kolejne pomieszczenie noszące prawdopodobnie reprezentacyjny charakter oraz warsztaty garncarskie i kamieniarskie oraz magazyny. Zajmowały one północną i zachodnią część pałacu. Magazyny znajdowały się w wykopanych w ziemi jamach, wyłożonych ołowianymi płytami. Ściany i podłogi pomieszczeń pałacowych były zdobione malowidłami, w tym także figuralnymi. Szczególną uwagę zwracają te zdobiące południowe wejście do pałacu, a także Damy w Błękitach, odkryte w części południowo-wschodniej pałacu.
Około 1450 p.n.e. Achajowie zajęli Kretę. Sam pałac zniszczono ostatecznie około 1400 r. p.n.e.

Motywy labiryntu występują na kilku antycznych greckich monetach bitych w Knossos. Poniżej dwa przykłady:


Kreta - srebrny stater z Knossos z lat 350-200 p.n.e. Av.: żeńska głowa w prawo, w naszyjniku i kolczykach. Rev.: labirynt, pod nim litery: PIB. Svoronos 62 = Jameson 2518 = Pozzi 1969. Le Rider pl. vii, 10. BMC 11.




Kreta - srebrna tetradrachma z Knossos z lat 125-100 p.n.e. Av.: głowa Minosa w diademie w prawo. Rev.: labirynt, na obrzeżu opis: KNV-S-I-VN. Źródło: Le Rider G.: „Monnaies Cretioses Type”, Paris, 1966, Cat. No 271ff.



Źródła :
Tekst:
-> knossos.grecja.webpark.pl
-> Wikipedia
-> www.sylloge-nummorum-graecorum.org
-> www.wiw.pl/kulturaantyczna

Zdjęcia monet:
-> www.wildwinds.com/coins/index.html



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

6 celnych komentarzyDodaj komentarz
Gość


Adrian Maximus
Dodano: 2006-12-04
Fajne tylko szkoda ze nie ma tu napisane o mitach zwiazanych z knossos takich jak mit o Minotaurze czy o Dedalu i Ikarze chcociaz mala wzmianka by sie przydala ale ogolnie spox
Użytkownik


Dodano: 2007-08-01
Dodałbym jeszcze, że pałac nosił miano "Labrys" (stąd grecki mit o labiryncie), co oznaczało "Dom Podwójnej Siekiery" - a więc można przypuszczać, że czczono tam nieznane nam bóstwo kreteńskie. Artykuł ciekawy i sądzę, że spełnił swoje zadanie - nie opisał mitów, ale skoncentrował się na budowie i architekturze pałacu z Knossos i w tej roli wypadł bardzo dobrze.



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.