Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Dionizjusz Starszy

2011-08-02 | Autor: Rysiek Hałas


Dionizjusz Starszy - (ur. brak, zm. brak) tyran Syrakuz, w literaturze antycznej przedstawiany jako model tyrańskiego władcy, bezwzględnego i okrutnego.


Dionizjusz Starszy (430-367 p.n.e.) wywodził się z możnego rodu syrakuzańskiego. Swoją karierę polityczną rozpoczął wykorzystując klęski wojenne Syrakuz w walkach z Kartaginą. Spowodował usunięcie nieudolnych wodzów syrakuzańskich, a po krótkim czasie odmówił współpracy z pozostałymi strategami. Zyskawszy nadzwyczajne pełnomocnictwa zorganizował oddział najemników. Opierając się na wiernych sobie oddziałach zagarnął władzę w rodzinnym mieście. Przyjął tytuł stratega-autokratora, w rzeczywistości przejął władzę jako kolejny grecki tyran. Pierwsze jego działania doprowadziły do zawarcia pokoju z Kartaginą. Niepowodzenia w walkach z Punijczykami wywołały niezadowolenie w armii syrakuzańskiej. Dionizjusz jednak zdołał stłumić powstanie. Buntowników skazano na śmierć bądź wygnanie, a ich dobra rozdzielił pomiędzy biednych obywateli miasta oraz wyzwolonych niewolników.
Podporą rządów tyrana stała się armia. Specjalnie na jej potrzeby stworzono urzędy wojskowe i fiskalne. Ograniczono również rolę demokratycznej konstytucji Syrakuz. Przygotowując się do rozprawy z Kartaginą, Dionizjusz zamienił Syrakuzy w jeden wielki arsenał. Przystąpił do rozbudowy syrakuzańskiej floty. Ponadto ufortyfikował miasto, a Ortygię zamienił w niemożliwą do zdobycia twierdzę. Wreszcie w 398 roku p.n.e. rozpoczął walkę z Punijczykami. Obległ i zdobył Motykę, wypierając niemal z całej Sycylii Kartagińczyków. Jednakże już w dwa lata później Himilkon na czele nowej armii punickiej wylądował w Panopmos. Szybkim kontratakiem odebrał Grekom ich zdobycze, zmuszając armię Dionizjusza do odwrotu pod Syrakuzy. Po klęsce Syrakuzan pod Kataną, tyran wsparty przez Spartan zdołał rozbić wrogą armię oblegającą jego stolicę. W roku 393 p.n.e. Kartagińczycy dowodzeni przez Mago zaatakowali Syrakuzan. Jednakże pod Messaną zostali rozbici i zmuszeni do zawarcia pokoju. Na mocy jego postanowień Dionizjusz uzyskał większą część Sycylii. Kolejna wojna z Kartaginą wybuchła w 383 roku p.n.e. Tyran rozgromił Kartagińczyków w bitwie pod Kaballą. Zacięci potomkowie Dydony zdołali się odegrać roznosząc wojska greckie w bitwie pod Kronion. Wyczerpani wojną, przeciwnicy zawarli w 376 roku pokój przywracający status quo. W wyniku wojen z Kartaginą, Syrakuzy przejęły hegemonię nad greckimi miastami na Sycylii oraz zmusiły Punijczyków do wycofania się na zachodni kraniec wyspy.
Armia syrakuzańska w 386 roku p.n.e. zdobyła italskie Regium, Kaulonię oraz Kroton. Dionizjusz walczył również z Etruskami, zajmując przystań etruskiego miasta Caere. Opanował również wyspy Liparyjskie, zawarł sojusz z Tarentem. Koloniści syrakuzańscy przy wsparciu tyrana usadowili się w Adrii i Ankonie. Pod rządami tego władcy Syrakuzy stały się ekonomiczną i polityczną potęgą świata greckiego. Syrakuzy niejednokrotnie będą ingerowały w sprawy Hellady kontynentalnej, m.in. wspomagając Spartan walczących z Atenami i Tebami. Założył on również wiele nowych kolonii(m.in. Tyndaris, Adranum). Jego dwór słynął z przepychu, a liczni uczeni, filozofowie byli jego częstymi gośćmi. Jednym z nich miał być Platon, który wkrótce popadł w konflikt z lubiącym zbytek Dionizjuszem.
Dionizjusz niewątpliwie był jednostką wybitną, która przeszła do legendy m.in. za sprawą słynnej historii z mieczem Damoklesa. Był człowiekiem ambitnym, który nie grzeszył skrupułami nie cofając się przed niczym, gdy dążył do raz obranego celu. Słynął z podejrzliwości, inteligencji i chciwości. Wedle przekazów miał nawet posunąć się do obrabowania skarbców świątynnych, aby napełnić skarbiec.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Gość


user22jest
Dodano: 2017-11-04
Panie Rysiu świetna praca proszę o więcej podobnych

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.