Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl


Średniowiecze



Najnowsze biografie




Najnowsze artykuły



Matura 19. Polska w XV wieku

Wstępny opis W tym temacie poznajesz przykłady unii personalnych Polski z Litwą i Węgrami; opierając się na mapie poznajesz przebieg wojen z Zakonem oraz postanowienia pokojów w Toruniu, należy też zrozumieć wagę zwycięstwa pod Grunwaldem oraz zapamiętać przywileje otrzymane przez szlachtę, a także kolejność panujących w Polsce Andegawenów i Jagiellonów.Opis wymaganych pojęćW latach 1370-1382 panował w Polsce Ludwik I Węgierski Ludwik I Węgierski - Był synem Elżbiety Łokietkówny . . .



Matura 18. Zjednoczenie Królestwa Polskiego

Wstępny opis Temat wymaga znajomości kolejnych książąt próbujących zjednoczyć Polskę w XIII wieku, czynniki zjednoczeniowe, kolejnych królów Polski, osiągnięć Łokietka (ziemie stracone i zjednoczone)oraz znajomości polityki zagranicznej i wewnętrznej Kazimierza Wielkiego -zwróć uwagę na pojęcia i fundację Akademii Krakowskiej. Opis wymaganych pojęćW XIII wieku próby zjednoczenia ziem polskich podjęli książęta śląscy: Henryk I Brodaty, Henryk II Brodaty i Henryk IV Probus. Zjednoczyli oni . . .



Matura 17. Rozbicie dzielnicowe w Polsce

Wstępny opis Temat wymaga znajomości podziału ziem polskich w 1138 roku, kolejnych seniorów, przyczyn i skutków decentralizacji państwa; przy pomocy mapy ziem polskich orientacji w utraconych ziemiach oraz w rozwoju państwa zakonnego, trzeba też wiedzieć na czym polegało osadnictwo na prawie niemieckim ora znać podział mieszczaństwa.Opis wymaganych pojęć W 1138 roku I seniorem został Władysław II Wygnaniecsynowie Krzywoustego - Bolesław Krzywousty w swoim testamencie (1138r.), chcąc . . .



Matura 16. Monarchia wczesnopiastowska

Wstępny opis Z tego tematu powinieneś opanować genezę kryzysu państwa polskiego po śmierci Bolesława Chrobrego, znając mapę znać straty terytorialne Polski w okresie kryzysu oraz ziemie odzyskane przez Kazimierza Odnowiciela oraz zmiany terytorialne Polski na przełomie XI i XII wieku, rozpoznawać kolejnych władców, wymienić kolejnych królów wczesnopiastowskich; zwróć szczególną uwagę na spór Śmiałego z biskupem Stanisławem oraz zapoznaj się z zasadą senioratu - szczególnie uprawnienia seniora i w oparciu o mapę podział ziem . . .



Matura 15. Państwo Bolesława Chrobrego

Wstępny opisW tym temacie należy zwrócić uwagę na postanowienia i znaczenie zjazdu gnieźnieńskiego, zdobycze terytorialne Bolesława Chrobrego (umiejętność posługiwania się mapą,) rozpoznawanie św. Wojciecha oraz obowiązki ludności i organizację sił zbrojnych Piastów.Opis wymaganych pojęćW 992 roku władzę w państwie Polan przejmuje najstarszy syn Mieszka I Bolesław I Chrobry Bolesław I Chrobry - syn księcia Mieszka I i księżniczki czeskie Dobrawy, urodzony w roku 967. W dzieciństwie . . .



Matura 14. Narodziny państwa polskiego

Wstępny opis W tym temacie zapamiętujesz wspólne cechy Słowian, ich pierwsze państwa z panującymi dynastiami, rozmieszczenie plemion słowiańskich na ziemiach polskich, kolejnych Piastów, rozwój terytorialny państwa Mieszka I, przyczyny i skutki przyjęcia przez niego chrztu. Temat wymaga też orientacji na mapie.Opis wymaganych pojęć Poznajesz pradzieje ziem polskich - zwróć uwagę na kulturę łużyckąKultura Łużycka - Jest to jedna z kultur archeologicznych trwająca od średniej epoki brązu . . .



Matura 12. Kultura średniowiecznej Europy

Wstępny opis W tym temacie zwróć uwagę na zapamiętanie modelu 7 sztuk wyzwolonych, rozpoznawanie średniowiecznych zakonów, typów szkół i uniwersytetów, znajomość podstawowych pojęć(asceza, heretycy, teologia, scholastyka) oraz rozpoznawanie cech i zabytków stylu romańskiego i gotyckiego (poćwicz to na ilustracjach).Opis podstawowych pojęćNa początku zapoznamy się z kultura wczesnego średniowiecza (V-X w.), kiedy po upadku kultury antycznej, kultura uczona, oparta na łacinie odrodziła się w renesansie . . .



Matura 13. Europa w XIV i XV wieku

Wstępny opis Temat obszerny wymagający znajomości zakresu czasowego wojny stuletniej, niewoli awiniońskiej, czarnej śmierci, wielkiej schizmy zachodniej, wojen husyckich; zgromadzeń stanowych w okresie monarchii stanowych, rozpoznawania postaci Joanny d'Arc i Jan Husa, głównych bitew, ziem podbitych przez Turków osmańskich oraz niestety licznych pojęć.Opis wymaganych pojęćZapoznajesz się z procesem kształtowania się monarchii stanowych monarchia stanowa - władza ustawodawcza sprawowana przez . . .



Matura 10. Feudalizm

Wstępny opis Temat trudny, ze względu na liczne pojęcia do opanowania. Szczególnie zapamiętaj formy renty feudalnej, naucz się rozróżniać państwo patrymonialne i poszczególne stany średniowiecznej ludności.Opis wymaganych pojęć Społeczeństwo wczesnośredniowieczne dzieliło się na trzy stany społeczeństwie średniowiecznym wykształciły się cztery stany, z czego mieszczański najpóźniej, kiedy to pod koniec średniowiecza miasta zaczęły rozkwitać. Chłopstwo - stanowiło największą bo 80 % . . .



Matura 11. Konflikt papiestwa z cesarstwem

Wstępny opisTemat ciekawy-wymaga znajomości postaci Grzegorza VII, licznych pojęć oraz przebiegu sporu o inwestyturę; schizmy wschodniej oraz krucjat na Bliskim Wschodzie (XI-XIII w.)-przyczyny, przebieg i skutki.Opis wymaganych pojęćW X wieku wobec kryzysu w Kościele ( symoniasymonia - pojęcie pochodzi od Szymona Maga, który wg Dziejów Apostolskich chciał kupić władzę sprawowania sakramentów od apostołów. To wstydliwe w dziejach kościoła średniowiecznego zjawisko kupowania i sprzedawania urzędów, . . .



Strona 1 z 4 : 1 2 3 4 ... 4 >>


Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.