Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Trajan

2006-04-08 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Trajan - (ur. 18 września 53 r. n.e., zm. 9 sierpnia 117 r. n.e.) cesarz rzymski, drugi z tzw. „pięciu dobrych cesarzy”, wsławił się zwycięskimi walkami z Dacją.
Żył 64 lat


Ród Trajana w ówczesnych czasach dopiero zaczynał świecić. Dopiero jego ojciec otrzymał dowództwo legionu, a następnie konsulat. Syn poszedł w ślady rodziciela, a jego kariera była symetryczna do kariery ojca: dowódca legionu, potem konsulat.
Dlaczego Nerwa wybrał właśnie Trajana? Był to właściwie skandal polityczny, gdyż rodzina Trajana nie była związana bezpośrednio z Italią lecz Hiszpanią. Nowy cesarz ma więc pochodzić z prowincji! Przypuszcza się, że decyzja Nerwy była w dużym związku zasługą jego doradcy, krewnego Trajana.
Przyszły cesarz dowiedział się o swojej adopcji, a później o śmierci Nerwy, podczas umacniania granicy nad Renem. Dopiero po kilku miesiącach od ogłoszenia go cesarzem przybył do Rzymu.
Warto przedstawić tutaj charakter nowego władcy imperium. Otóż odznaczał się dalekowzrocznością, energicznością i umiejętnością szybkiego podejmowania decyzji, jasno mógł ocenić sytuację, niezwykle cenił sprawiedliwość - za jego panowania nie mogło być mowy o jakimś niesłusznym straceniu senatora, ale miał też wady : miłował tytuły - jego imieniem nazywano miasta, legiony, budowle, podejrzewa się go również o skłonności homoseksualne. Miał jednak żonę, Plotynę, jednak jego małżeństwo pozostawało bezdzietne.
W budownictwie zaznaczył się wieloma osiągnięciami. Jako jedne z najsłynniejszych należy podać tzw. kolumnę Trajana. Był to właściwie 40 metrowy piedestał na szczycie, którego wnosił się pomnik cesarza (w późniejszych wiekach Chrześcijanie wprowadzili na jego miejsce pomnik św. Piotra). Na tej kolumnie zostały wyrzeźbione dzieje walki z Dacją jakie prowadził Trajan. Kolumna jednak nie była tylko gloryfikacją wielkości cesarza. Stanowiła swego rodzaju grobowiec, gdyż w niszy pod kolumną złożono prochy Trajana.
Nowy cesarz odznaczył się także wielkim zacięciem żołnierskim. Rozszerzył granicę jak nikt po Oktawianie Auguście. Dwa razy wybierał się do Dacji, krainy wojowniczych Daków na czele których stał sprytny władca Decebel. Obie zakończyły się pełnym sukcesem, chociaż Dakowie łatwo nie sprzedali skóry. To co nie udało się Domicjanowi, udało się Trajanowi - podbił Dacje i utworzył na jej terytorium nową prowincje.
Kolejną walkę Trajan prowadził z prężnych i dość silnym państwem Partii. W tej wojnie również osiągał sukcesy. Podbił Mezopotamię a na jej terenach utworzył prowincję Asyria. Jednak nie jemu pisane było dokończyć walk z Partami. Ostro zachorował podczas tej kampanii i został zmuszony powrócić do Rzymu. Dowództwo nad przebiegiem podboju powierzył swojemu krewniakowi, Hadrianowi.
Trzeba również powiedzieć, że za panowania Trajana znów zaczęto represjonować Chrześcijan. Nowa religia po rządach Nerona cieszyła się spokojem. Rzymianie nie mieli bowiem tendencji do prześladowania innowierców. Jednak Chrześcijaństwo rozwijało się już na dużą skalę i nie mogło to przejść niezauważone przez cesarza. Obawiano się nowej religii, uważając ją za sektę, która działa szkodliwie nad wiarą politeistyczną Rzymian. Wielu Chrześcijan poniosło wówczas śmierć. Jeżeli ktoś czytał "Boską Komedię" Dantego zadziwi go jednak fakt dlaczego znalazł on Trajana w 6 kręgu Raju. Możliwe, że średniowieczni jak i starożytni Chrześcijanie przebaczyli swojemu prześladowcy, wiedząc, że czyni to z niewiedzy, sądząc, że jest to na korzyść imperium.
Choroba Trajana okazała się śmiertelna. Jak już wspomniałem małżeństwo Trajana było bezdzietne, kto więc miał zostać cesarzem?


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
15 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-06-03
Malizną czuć ;) Brakuje mi w tej serii jakiejs pruby podsumowania badz bilansu panowania kazdego wladcy. ay
Użytkownik


Dodano: 2007-06-21
Tekst ogólnie mi się podobał, jednak nie trzeba było zwracać uwagi na skłonności homoseksualne, ponieważ były one czymś naturalnym w starożytnym Rzymie i Grecji-Juliusz Cezar miał kochanka, Septymiusz Sewerus miał kochanka, a niektórzy z nich byli jeszcze dziećmi.
Użytkownik


Dodano: 2007-07-24
Dante nie widzi Trajana w 6
kręgu raju, dlatego że chrześcijanie mu rzekomo przebaczyli, bo starożytni chrześcijanie nie mieli takich skłonności, wręcz przeciwnie. Natomiast istnieje legenda, że papież Grzegorz Wlk. zachwycony dokonaniami Trajana na polu militarnym poprosił Boga, aby przywrócić Trajanowi
życie tak się stało, a wtedy papież go ochrzcił.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-31
Hadrian był Adoptowanym synem Marka Ulupiusza Trajana jeszcze przed Adoptowaniem Trajana przez Nerwę słowami ,,co oby było słuszne na chwałę rzymowi czynię Marka Ulupiusza Trajana mym synem,,wypowiedzianymi na Pallatynie w 97r ne.
A jeżeli chodzi o legende oTrajanie i Grzegorzu wielkim to papież miałbyć zachwycony cnotami Trajana i jego mądrością
co zresztą Tą mądrość popiera dewiza rządó Najlepszego księcia
Chce być takim cesarzem dla obywateli jakigo chciałbym mieć będąc obywatelem.
Użytkownik


Dodano: 2007-09-05
Co do prześladowania chrześcijan, to Trajan nie był z natury skory do karania ich. W swych listach podając instrukcje namiestnikowi Bitynii i Pontu Pliniuszowi Młodszemu, mówi, by nie wyszukiwać ich i nie karać za wszelką cenę, tylko takich którzy w oczywisty sposób obnosili się ze swoją wiarą. A jeśli już pojmano jakiegoś chrześcijanina, to mógł wyrzec się wiary i zostawał uniewinniony.
Użytkownik


Dodano: 2007-09-07
Dodam jeszcze, że w listach do Pliniusza cesarz napisał, by nie uwzględniać oskarżeń anonimowych, gdyż "...i przykład daje to najgorszy, i nie jest godne naszego wieku." Jednym słowem - Trajan to właściwy człowiek na właściwym miejscu, i nic dziwnego, że gdy w późniejszych latach senat, chcąc wyrazić swoje uznanie dla jakiegoś cesarza, wołał: "Felicior Augusto, melior Traiano", czyli "Szczęśliwszy niż August, lepszy od Trajana".
Użytkownik


Dodano: 2008-02-18
I co z tego ze z prowincii był najwspanialszym strategiem z okresu cesarstwa.Prowincja nie czyni człowieka lecz jego czyny.
Gość


bu la la la
Dodano: 2009-12-10
na co chorował Trajan?????
Użytkownik


Dodano: 2009-12-31
Z jakiego źródła można uzyskać informacje o trajanie?
Gość


Shonen
Dodano: 2009-12-31
Najłatwiej dostępne żródła to:
- Poczet Cesarzy Rzymskich Krawczuka
- Żywoty Cezarów Gajusza Swetoniusza Trankwillusa
Użytkownik


Dodano: 2010-01-07
Zywoty cezarów kończą się na domicjanie
Gość


Shonen
Dodano: 2010-01-08
Sorki masz racje, Żywoty odpadają
Gość


C. Ulpius Marudus
Dodano: 2010-04-13
Błąd na błędzie, niedomówienie na niedomówieniu - zarówno w notce, jak i w komentarzach.

1. Brak źródła o skłonnościach homoseksualnych. Chyba się autorowi z Hadrianem pomyliło.
2. Uwielbiał tytuły - ???. A niby jak miał się nazywać np. akwedukt wybudowany z rozkazu Trajana? Aqua Bucefalia? Od czasów Republiki naturalnym było nazywanie budowli od imienia urzędnika zlecającego budowę. A że Trajan budował wyjątkowo dużo, to i dużo budowli się z jego imieniem zachowało.
3. Krawczuk to nie źródło, to przeżuta papka, nadaje się do poduszki na początek. Po polsku nie ma sensownych biogramów Trajana. Podstawą jest teraz Benett, "Trajan. Optimus Princeps". Niestety trzeba się pomęczyć w lengłidżu.
4. Hadrian nigdy nie był adoptowany przez Trajana, a już na pewno nie przed 97 r. Rzekomy akt adopcji sprokurowały Plotyna z Matidią. Trajan nie był zbyt zachwycony swoim zniewieściałym kuzynem, i najprawdopodobniej chciał przekazać władzę wzorem Aleksandra "najsilniejszemu". Pech chciał, że dwóch najzdolniejszych wodzów, mogących się o ten tytuł ubiegać poległo wiosną 117 w buntach, które wybuchły na zajętych terenach Imperium Partyjskiego.
5. "nowa religia po rządach Nerona cieszyła się spokojem". Reeeety! Toż prześladowania za Domicjana były wielokroć gorsze, tylko ich żaden Sienkiewicz nie rozreklamował. Za Trajana chrześcijanie mieli względny spokój.
6. Utworzono trzy nowe prowincje - Mesopotamię, Asyrię i Armienię.
7. Kolumna Trajana BYŁA pomnikiem chwały Trajana i jego zwycięstw nad Dacją. O wykorzystaniu jej jako grobowca zadecydował Hadrian po śmierci przeciwnika.

Ufff, już mi się nie chce, a można by drugie tyle, nie mówiąc o tym, o czym tu w ogóle nie powiedziano. Generalnie notka jest bardziej szkodliwa jako dezinformująca, niż pożyteczna jako źródło informacji.
Gość


C. Ulpius Marudus
Dodano: 2010-04-13
Ad.7. Oczywiście poprzednika, a nie przeciwnika.
Redaktor


Dodano: 2011-01-01
Prześladowania chrześcijan (K. Pliniusza Cecyliusza Sekunda (Młodszego) Listy, t. 3, przeł. R. Ziołecki, Wrocław 1918, str. 129-133).

"Tymczasem z tymi, których mi jako chrześcijan wskazywano, w ten [...] postępowałem sposób. Pytałem się ich: "Czy są chrześcijanami?". Przyznających się po drugi i po trzeci raz pytałem, grożąc im karą śmierci, a na obstająych przy swoim wykonać ją kazałem. [...] bowiem nie wątpiłem, iż jakiekolwiek było wyznanie ich, upór przynajmniej i [...] zuchwalstwo ukarać należało. [...] Przedłożono mi bezimienną skargę zawierającą nazwiska wielu ludzi, którzy zaparli [twierdzili], iż są lub ze byli chrześcijanami, przy tym za przykładem moim bogów wzywali, i obrazowi twemu [cesarza Trajana] [...] z kadzidła i wina ofiary czynili, prócz tego Chrystusowi złorzeczyli: do czego wszystkiego tych, którzy prawdziwymi są chrześcijanami, zniewolić [zmusić], jak powiadają, wcale nie można. Osądziłem więc za słuszną [rzecz] uwolnić ich. [...] Zapewniali zaś, że to było całą ich winą [...], że zwykli byli w dniu przeznaczonym przed świtem się zgromadzić i modlitwę do Chrystusa, jakby do Boga, wspólnie odmawiać i [...] tego się zobowiązywać, ażeby kradzieży, rozbojów i cudzołostwa nie popełniali, ażeby wiary nie łamali, [...] że po dokonaniu tego zwyczajem u nich było rozchodzić się, i powtórnie się zgromadzić dla pożywania pokarmu, pospolitego jednakże i niewinnego: że i tego nawet zaprzestali po ustawie mojej, w której według zaleceń twoich schadzki publiczne zakazałem. Tym większą uznałem potrzebę dowiedzieć się za pomocą tortur z dwóch dziewczyn, które służebnicami nazywano, ile w tym było prawdy. Lecz nic więcej nie znalazłem [...] Nie tylko po miastach, ale po wsiach nawet i włościach zaraza tego zabobonu się rozpostarła: którą, jak się zdaje, wstrzymać i wykorzenić można".

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.