Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Monolit Olmeków i grobowiec Majów.

Ciekawe wieści dociarają do Europy od archeologów badających najstarsze cywilizacje Ameryki. W ostatnich tygodniach dokonali dwóch interesujących odkryć.

Pierwszym z nich jest kamienny monolit, najprawdopodobniej Olmeków, pochodzący sprzed 3000 lat, a znaleziony na stanowisku archeologicznym Tamtoc w stanie San Luis Potosi w północnym Meksyku. Według przypuszczeń archeologa Guillermo Ahuja'ego kierującego rządowym zespołem naukowców, monolit z Tamtoc może dowieść, że albo cywilizacja Olmeków była rozprzestrzeniona na większym obszarze, niż dotąd przypuszczano i sięgała daleko na północ, albo też inna cywilizacja istniała równolegle z Olmekami 3000 lat temu i rozwijała się w ich sąsiedztwie. Waga kamiennego monolitu przekracza 30 ton, a jego wymiary to 7,5 metra długości, 4 metry wysokości i 40 centymetrów grubości. Rzeźbienia powierzchni przedstawiają najpewniej kalendarz księżycowy, trzy ludzkie postacie oraz inne symbole. Archeologowie oceniają, iż monolit może pochodzić z ok. 900 r. p.n.e., a symbole wyryte na jego powierzchni nie były znane wcześniej w całej Mezoameryce. W Tamtoc badacze odnaleźli pozostałości rozwiniętej cywilizacji, której nie był obcy system kanałów irygacyjnych i inne zaawansowane technologie. Cały kompleks liczy ok. 70 budynków i stanowi najstarszy ośrodek miejski w całym regionie, obecnie znanym jako Huasteco.

Kolejnego odkrycia dokonał zespół archeologów pod kierownictwem Hectora Escobedo w gwatemalskiej dżungli, gdzie znaleziono królewski grobowiec Majów sprzed 1500 lat, a w nim biżuterię z jadeitu, narzutę ze skóry jaguara oraz szczątki władcy starożytnego miasta El Peru Waka. Najprawdopodobniej był on założycielem dynastii oraz miasta, które leżało na szlakach handlowych Majów (odcinek łączący starożytne miasto Tikal w Gwatemali z obecnym Meksykiem). "Jeżeli jest to rzeczywiście grobowiec założyciela miasta, to nasze odkrycie jest nadzwyczajne" - powiedział David Freidel z Teksańskiego Uniwersytetu Metodystów, kierujący zespołem archeologów wraz z Hectorem Escobedo. Kilka dni po odkryciu zespołu Escobedo druga ekipa naukowców natrafiła w pobliżu, w innej piramidzie, na kolejny królewski grobowiec. Naukowcy szacują jego wiek na 1100 lat i planują otworzyć go w niedalekiej przyszłości. Prace wykopaliskowe w El Peru Waka trwają od lat 60. XX wieku, natomiast zespół Escobedo rozpoczął badania trzy lata temu.

Danuta Duszeńczuk :: 2006-05-31

3 celne komentarzeDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2006-05-31
Nieżle ktoś się postarał.W skali od1do10,daje9,5
Użytkownik


Dodano: 2006-06-01
Bardzo dziękuję za komentarz i tak wysoką ocenę :) motywuje mnie to do wyszukiwania kolejnych, interesujących nowinek :) pozdrawiam.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-12
Ocena 10/10. Wspaniałe.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.