Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Ludwik XVI

2013-11-11 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Ludwik XVI - (ur. 23 sierpnia 1754 r. n.e., zm. 21 stycznia 1793 r. n.e.) król Francji w latach 1774-1792, zdjęty z urzędu podczas rewolucji Francuskiej, a rok później zgilotynowany.
Żył 39 lat
Ciekawostka
Był prawnukiem polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego.


Małoletni Ludwik stał się następcą tronu francuskiego w 1765 roku po śmierci swojego ojca Ludwika Ferdynanda . Panujący wówczas we Francji dziadek delfina - Ludwik XV Burbon nie cieszył się sympatią poddanych. Feudalna Francja borykała się z problemami gospodarczo-finansowymi, a narastająca bieda pozostawała w sprzeczności z ogromnymi wydatkami na dwór królewski w Wersalu. Nadzieje na zmianę tej sytuacji Francuzi upatrywali w osobie młodego następcy tronu, nazywając go ,,upragnionym'. Niestety nadzieje te okazały się płonne i wkrótce zmalała sympatia do jego osoby, by w końcu przekształcić się w nienawiść do całej rodziny królewskiej. Dlaczego? Niewątpliwie z powodu tego, że król nie spełnił pokładanych w nim nadziei i nie wyprowadził kraju z kryzysu. Podejmowane przez 20-letniego władcę próby reform polegające na ograniczeniu podatków i regulacji cen nie przyniosły żadnych efektów. Innym powodem niepopularności władzy monarszej był wystawny tryb życia i ogromne wydatki na utrzymanie dworu (do czego skutecznie przyczyniała się jego rozrzutna małżonka Maria Antonina Austriaczka ). Deficyt budżetowy powiększał się również z powodu wydatków wojennych. W 1777 roku Ludwik XVI przystąpił do wojny z Wielką Brytanią o niepodległość koloni amerykańskich, angażując duże środki na wysłanie kilkutysięcznej armii i zakup broni dla powstańców.

Na mocy traktatu pokojowego w 1783 roku Francja odzyskała część koloni w Afryce i Indiach. Nie wpłynęło to niestety na zahamowanie rosnącego kryzysu i społecznego niezadowolenia.

Obraz przedstawiający szturm na Bastylię -14 lipca 1789.

W celu wprowadzenia nowych podatków król zwołał Stany Generalne, powołane po raz pierwszy przed blisko pięcioma wiekami przez Filipa IV Pięknego , składające się z przedstawicieli trzech stanów: duchowieństwa, szlachty i mieszczaństwa. Obrady, które rozpoczęły się w Wersalu 5 maja 1789 roku jaskrawo ujawniły rozbieżności poglądów i interesów przedstawicieli różnych warstw feudalnego społeczeństwa. Przy poparciu ludu paryskiego i części posłów innych stanów doszło do przekształcenia się stanu trzeciego w Zgromadzenie Narodowe, które rozpoczęło prace nad nową konstytucją. Ludwik XVI próbował bezskutecznie powstrzymać te poczynania za pomocą wojska, ale doprowadził jedynie do wybuchu zamieszek ulicznych. Ludność Paryża zaatakowała arsenały i uzbrojona zaczęła organizować komitety rewolucyjne. Dzień zdobycia Bastylii w dniu 14 lipca 1789 roku, obchodzony obecnie jako święto narodowe Francji, przyjmuje się za datę rozpoczęcia Wielkiej Rewolucji.

Źródło historyczne
Autor: brak
Tytuł: Konstytucja francuska 3 września 1791 rou

Pobierz
Musisz być zalogowany, aby pobrać to źródło.

W jej wyniku król utracił część władzy na rzecz Zgromadzenia Narodowego i został zmuszony do przeniesienia się z Wersalu do Paryża. W czerwcu 1791 roku monarcha wraz z rodziną podjął próbę ucieczki z objętej zamieszkami Francji. Po jej ujawnieniu okrzyknięto go zdrajcą i oddano pod kontrolę władz rewolucyjnych. Zmiana konstytucji ustrojowej przez Zgromadzenie Narodowe we wrześniu 1791 roku spowodowała powstanie we Francji monarchii konstytucyjnej. W zaistniałej sytuacji Ludwik XVI musiał przysięgać na wierność konstytucji. Niedługo mógł się jednak cieszyć zagwarantowanymi mu w ustawie uprawnieniami, bo już w następnym roku został pozbawiony władzy królewskiej. Monarchia we Francji została zlikwidowana i została proklamowana republika.

Ta sytuacja oraz oskarżenia króla o kontakty z wrogami Francji przypieczętowała los Ludwika XVI i całej jego rodziny. Król wraz z żoną Marią Antoniną i dziećmi - Maria Teresą i Ludwikiem Karolem został osadzony w wieży Temple - dawnym klasztorze templariuszy.

Odtąd ze względu na to, że w czasie rewolucji zaprzestano używać tytułów arystokratycznych, nazywano Ludwika XVI obywatelem Kapet od nazwiska pierwszych władców Francji.

Przed Parlamentem odbył się proces Ludwika XVI, którego oskarżano głównie o zdradę, ale i wysuwano inne zarzuty takie jak np. deptanie trójkolorowych kokard, które były symbolem rewolucji, finansowe wspieranie emigrantów francuskich, czy też magazynowanie mąki, kawy i cukru w królewskich magazynach w trudnej sytuacji ekonomicznej kraju. Pomimo żywiołowych starań obrońców króla, znikomą większością głosów obywatel Kapet został skazany na śmierć. Wyrok wykonano w Paryżu na Placu Rewolucji (obecnie Plac Zgody) w dniu 21 stycznia 1793 roku przez zgilotynowanie.

Po jego śmierci rojaliści ogłosili królem Ludwikiem XVII jego małoletniego syna - Ludwika Karola. Niestety chłopiec, tak jak i cała rodzina królewska pozostawał w rękach republikanów. Został on oddzielony od matki Marii Antoniny, która wkrótce podzieliła los męża tracąc życie na gilotynie. Dziecko oddano do rodziny paryskiego szewca, a potem znów uwięziono w Temple gdzie zmarł mając 10 lat.

Wyidealizowane posągi Ludwika XVI i Marii Antoniny w Saint-Denis.

Egzekucja Ludwika XVI nie zakończyła rewolucji, ani też nie spowodowała, że Francja pozostała na zawsze republiką. Po straceniu króla rewolucja pokazała swoje krwawe oblicze i terror jaki nie był znany w ówczesnej Europie. Zgilotynowane zwłoki króla, a później również ciało Marii Antoniny zostały pochowane w masowym grobie na cmentarzu Św. Magdaleny. Po upadku Napoleona nastąpiła restauracja monarchii, na tronie zasiadł Ludwik XVIII, brat straconego króla. Po ponad 20 latach od egzekucji w 1815 roku na jego polecenie, odnaleziono i ekshumowano szczątki króla i jego żony Marii Antoniny. Zostały one złożone w krypcie nekropoli królów Francji - Bazylice Saint-Denis.

Ciekawa historia związana jest z odnalezieniem szczątków królewskiej pary. Miejsce ich pochówku miało bowiem zostać nieoznaczone, ale rojalista Desclozeaux, który mieszkał w pobliżu cmentarza wsadzał rośliny oznaczając miejsce złożenia królewskiej pary. W miejscu znalezienia szczątków Król Ludwik XVIII zlecił architektowi Fontaine postawienie kaplicy. Powstała w latach 1816-26 Kaplica Pokutna ocalała pomimo kilkakrotnych prób jej zburzenia i obecnie jest wpisana na listę zabytków Francji.

Etykiety:
Rewolucja francuska zdobycie bastylii Maria Antonina Obywatel Kapet Wersal




Bibliografia:

  • Jan Baszkiewicz - "Ludwik XVI" Ossolineum 2010
  • Antoni Mączak - "Rządzący i rządzeni" Państwowy Instytut Wydawniczy 1986
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.