Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Qin Er Shi, Er-szy Huang-ti

2018-01-22 | Autor: Rysiek Hałas


Qin Er Shi, Er-szy Huang-ti - (ur. 230 r. n.e., zm. 207 r. n.e.) Drugi władca dynastii Qin i jej ostatni przedstawiciel
Żył -23 lat


Qin Er Shi, Er Szy Huang-ti (230-207 p.n.e.) był jednym z wielu synów Pierwszego Cesarza. Został drugim władcą dynastii Qin, był jednak nieudolnym władcą, bowiem nie posiadał żadnego wcześniejszego przygotowania do rządzenia krajem. Został osadzony na tronie przez wysokich stopni cesarskich urzędników, Li Sy i eunucha Czao Kao (Zhao Gao), którzy obawiali się utraty swej wielkiej władzy, w przypadku gdyby władzę cesarską przejął najstarszy syn Pierwszego Cesarza, Fusu. Gdy ci zgładzili pretendenta do tronu i podległych mu generałów, Er-szy Huang-ti został wyniesiony na tron. Nowy cesarz szybko całą władzę przekazał w ręce Czao Kao i Li Sy. Ten pierwszy energicznie i przezornie pozbył się wszystkich zdolniejszych wodzów i ministrów, którzy mogli zagrażać jego pozycji. Potężny minister podniósł wysokość podatków, rozszerzył system represji pozbywając się wszystkich ambitniejszych urzędników cesarskich i książąt z rodu panującego. W 209 roku p.n.e. wybuchł pierwszy bunt chłopski przeciw władzy Er-szy Huang-ti i Cza Kao w kraju Czu. Wprawdzie powstanie zdołano stłumić, ale szybko wybuchły kolejne w całym kraju. Powstańcy restytuowali dawne chińskie królestwa. W 207 roku p.n.e. jeden z przywódców powstańczych armii, Liu Pang, zaatakował i zdobył stolicę cesarstwa Qin, Hienjang. Czao Kao ratując co się da, zmusił Er-szy Huang-ti do popełnienia samobójstwa. Podobno cesarz przed śmiercią miał prosić o pozostawienie go przy życiu, jako jakiegoś urzędnika, później dowódcy niewielkiego oddziału wojska, a wreszcie jako zwykłego poddanego. Czao Kao nie wyraził jednak na to zgody, więc Qin Er Szy musiał ponieść śmierć. Po śmierci drugiego cesarza, potężny eunuch wyznaczył kogoś innego na cesarza, ale ten nie utrzymał się przy władzy długo. Zresztą wkrótce sam Czao Kao został zgładzony.

Etykiety:
Cesarz Chin dynastia Qin




Bibliografia:

  • C.P. Fitzgerald: Chiny. Zarys historii kultury. Warszawa, 1974.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.