Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Swetoniusz

2008-04-11 | Autor: Danuta Duszeńczuk


Swetoniusz - (ur. 69 r. n.e., zm. 130 r. n.e.) jeden z najsłynniejszych rzymskich biografów cesarskich, autor "Żywoty Cezarów"
Żył 61 lat
Ciekawostka
Napisał dzieło "Żywoty Cezarów", któremu krytycy zarzucali 'brukowość', ze względu na zbytnie skupianie się na pikantnych szczegółach z życia osobistego cesarzy.


Gaius Suetonius Tranquillus (ok. 69r. - ok. poł. II w. - data nie jest znana) - rzymski historyk, biograf cesarski. Pochodził ze stanu rycerskiego. Ojciec, Suetonius Laetus, był trybunem wojskowym przy XIII legionie i walczył pod Bedriakum w 69r. w armii cesarza Otona.

Swetoniusz służył kolejno na dworach cesarzy: Trajana (jako oficer w legionach) i Hadriana (jako sekretarz kancelarii cesarskiej - lata 119-122 n.e. - od tego momentu Swetoniusz całkowicie odsuwa się od życia publicznego), co pozwoliło mu zapoznać się z cesarskim archiwum. Jego relacje są więc w większej części wiarygodne, opierał się bowiem przy pisaniu m.in. na autobiografiach cesarzy (np. Monumentum Ancyranum cesarza Augusta), mowach, listach, protokołach zebrań senatu oraz dziennikach urzędowych. Przyjaźnił się z Tacytem i Pliniuszem Młodszym - to z korespondencji tego ostatniego dowiadujemy się o szczegółach życia Swetoniusza (listy z okresu 96-112 n.e.).

Źródło historyczne
Autor: Swetoniusz
Tytuł: Żywoty Cezarów

Pobierz
Musisz być zalogowany, aby pobrać to źródło.

Jedynym dziełem Swetoniusza zachowanym w całości do naszych czasów jest wydane ok. 120r. De vita Caesarum (Żywoty Cezarów - pełny tytuł brzmi De vita duodecim Caesarum libri VIII, czyli Żywoty 12 Cezarów w 8 księgach.). Opisani zostali w nim dokładnie przedstawiciele dwóch dynastii: julijsko-klaudyjskiej i Flawiuszy oraz trzej cesarze roku 69, czyli w sumie: Juliusz Cezar, Oktawian August, Kaligula, Klaudiusz, Neron, Galba, Oton, Witeliusz, Wespazjan, Tytus i Domicjan. We fragmentach zachowało się również dzieło De viris illustribus (O sławnych mężach) - a konkretnie jego fragment pt. De grammaticis et rhetoribus (O słynnych mówcach i nauczycielach). Reszta prac zaginęła.

Swetoniusza uznaje się za twórcę nowej formy biografii historycznej, która odbiega od przedstawiania życia w sposób chronologiczny. Popularność Żywotów Cezarów wynika w głównej mierze z doskonałej warstwy anegdotycznej dzieła oraz stylu i języka dalekiego od patetycznej, ascetycznej zwięzłości i powściągliwości. Swetoniusz opisał w Żywotach nie tylko cechy charakteru cesarzy, ich wygląd czy rozwój kariery, ale także pikantne szczegóły z życia prywatnego. Przez krytyków był więc niejednokrotnie atakowany i posądzany o "brukowy" styl swego dzieła.

Etykiety:
Starożytny Rzym Historyk Żywoty Cezarów




Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.