Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Piramidy

2006-03-31



Piramidy są z pewnością najbardziej charakterystycznym symbolem Starożytnego Egiptu. Mimo to nadal stanowią one pewnego rodzaju zagadkę - naukowcy mnożą hipotezy dotyczące sposobu transportowania i nakładania na siebie olbrzymich bloków kamiennych. Zadziwiające są również idealne proporcje oraz ustawienie piramid względem stron świata i gwiazdozbiorów. Istnieją nawet teorie zakładające ingerencję cywilizacji pozaziemskich...

To, co wiemy napewno na temat piramid, to ich funkcja użytkowa. Były to grobowce królewskie, do których oprócz zmumifikowanego ciała faraona składano różne przedmioty codziennego użytku, kosztowności, a nawet cały orszak służących (raczej pod postacią symbolicznych figurek - uszebti). Piramidy powstały jako rozwinięcie pierwotnych mastab - płaskich grobowców budowanych na planie prostokąta w Okresie Archaicznym. Za pierwszą piramidę uważa się piramidę schodkową króla Dżosera w Sakkarze (III dynastia). Zbudował ją legendarny architekt, rzeźbiarz i lekarz - Imhotep. Jako człowiek wszechstronnie uzdolniony, darzony przez króla wielkim szacunkiem, został wyniesiony na szczyty jako Najwyższy Kapłan Heliopolis i członek rodziny królewskiej.


Największa piramida faraona Cheopsa w Gizie



Kolejnym etapem ewolucji królewskiego grobowca była piramida "łamana" króla Snofru w Dahszur (IV dynastia), zwana tak ze względu na swój charakterystyczny kształt. Mniej więcej w połowie wysokości zmieniono kąt nachylenia ścian, być może z powodu groźby katastrofy budowlanej. Druga piramida Snofru ma już kształt regularnego ostrosłupa o kącie nachylenia ścian ok. 43 stopni.

Piramidę o najbardziej klasycznym kształcie i proporcjach (kąt nachylenia ścian ok. 51 stopni) zbudował syn Snofru - Cheops. Słynna Wielka Piramida jest największą i najbardziej imponującą spośród wszystkich egipskich piramid. Zadziwiająca jest precyzja i solidność tej kamiennej budowli, którą budowano przez dwadzieścia lat. W Gizie znajdują się również piramidy następnych królów z IV dynastii - Chefrena i Mykerinosa. Chefren, obok swojej piramidy (na której szczycie znajdują się dziś resztki oblicowania) wybudował dumnego Sfinksa - lwa o ludzkiej twarzy, przypuszczalnie jego własnej.

Większość piramid wybudowano na zachodnim brzegu Nilu, ponieważ Egipcjanie uważali Zachód za krainę zmarłych. Na obszarze Egiptu można znaleźć 67 ukończonych piramid, oraz 25-26 nieukończonych. Najwięcej wspaniałych, kamiennych piramid Starego Państwa znajduje się w nekropolach w Gizie (dziesięć, w tym dwie największe), Dahszur, Sakkarze i Abusir. W skład zespołu grobowego oprócz samej piramidy wchodziła również świątynia grobowa budowana po jej wschodniej stronie, piramidki satelickie oraz świątynia dolna zlokalizowana bliżej Nilu. Ciało faraona transportowano rzeką do świątyni dolnej, w której dokonywano mumifikacji i wszystkich niezbędnych rytuałów. Po dokonaniu ceremonii "otwarcia ust" przygotowane do wiecznego spoczynku ciało króla przenoszono aleją procesyjną do piramidy, aby tam złożyć je w komorze grobowej. Po pogrzebie blokowano korytarze i maskowano wejście piramidy od zewnątrz. Szczęśliwy żywot faraona w zaświatach zapewniały dodatkowo tzw. "Teksty Piramid" umieszczane od czasów V dynastii na wewnętrznych ścianach grobowca.

Piramidy budowano jeszcze w czasach Średniego Państwa, lecz jako budulca używano cegły suszonej. Był to bardzo nietrwały materiał, dlatego ówczesne piramidy uległy ruinie. W okresie Nowego Państwa zaprzestano całkowicie budowy piramid - funkcję królewskich grobowców przejęły świątynie skalne (Dolina Królów). Spotykane tu i ówdzie niewielkie grobowce w kształcie piramid były grobami prywatnymi ludności z niższych warstw społecznych.

Królewskie grobowce były od stuleci plądrowane - pierwszy raz już w czasach Pierwszego Okresu Przejściowego. Część znalezisk odkrytych w naszych czasach umieszczono w muzeach, część złupiona przez rabusiów zginęła bezpowrotnie. Naukowcy twierdzą jednak, że w piramidach istnieją wciąż nieodkryte tajemne przejścia i komory grobowe, być może pełne zapierających dech w piersiach skarbów...



Etykiety:
Starożytny Egipt Piramidy Piramida Cheopsa



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

13 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-01-14
Nie sadze, aby piramidy w Gizeh zbudowali Egipcjanie.One juz tam byly przed zalozeniem Memfis. Snofru i inni faraonowie chcieli zbudowac cos rownie wspanialego. Nie udalo sie i dlatego z koncem VI dynasti zaprzestano ich budowy.
Użytkownik


Dodano: 2007-01-23
A więc kto? Ghoa'uld? ;)

A na poważnie: piramidy są tajemnicą i nie zapowiada się, że ktoś obedrze je z mistycyzmu w najbliższym czasie.
Co do opracowania, bardzo mi się podoba. Widać, że autorka zna się na rzeczy.

PS. Jeszcze zaznaczam, że pierwsza wypowiedź była żartem i nie miałą na celu nikogo obrazić. Zwłaszcza robaczków z Gwiezdnych Wrót. ;)
Użytkownik


Dodano: 2007-02-01
W okresie I dynastii (wiec przed piramidami) w Abydos znane są tzw. pochówki towarzyszące. Jednym słowem rzeczywiście szedł cały orszak do piachu. Natomiast uszebti znane są od średniego państwa czyli od momentu schyłku budowy piramid.
Poza tym OK
Użytkownik


Dodano: 2007-07-04
Są różne teorie, ale Starożytni byli mądrzy i my pomimo wielu badań wciąż wiemy mało. Mogli zbudować piramidy. Dowodem ich geniuszu są przeprowadzane operacje na czaszce i innych częściach ciała. Artykuł ciekawy. Gratuluję!!!
Użytkownik


Dodano: 2007-11-02
Holenderscy archeolodzy z muzeum w Leiden odkryli w Sakkarze duży grobowiec z czasów faraona Echnatona, czyli sprzed około 3500 lat. Budowla należała do Meri Neeta, kapłana boga Atona.
Holendrzy dotarli do komory grobowej, ale nie znaleźli w niej mumii i musieli się zadowolić urnami kanopskimi, w których umieszczano wnętrzności zmarłego. Znaleźli też kamienną stelę z wizerunkiem kobiety trzymającej bukiet kwiatów.
Użytkownik


Dodano: 2008-01-04
Niebywałe jest to, że nikt nie wie jak można zrobić piramidę w tak krótkim czasie oraz samo zrobienie
piramidy było to niesamowite,
Podobna przywiązywano bloki
do palmy i to palmy podnosiły te bloki lecz czy to prawda ?? Nikt nie nie umie tego wyjaśnić...
Użytkownik


Dodano: 2008-02-17
To prawda na temat piramid egipskich są różne teorie.Jedanak zastanawiający jest fakt iż szczytowe osiągnięcie cywilizacji egipskiej w postaci kompleksu trzech piramid w Gizie przypada na okres IV dynastii , a więc ok. 2670 -2500 r.p.n.e.Pozostałe , późniejsze tego rodzaju budowle są jakby nieudolnymi kopiami swych poprzedniczek.
Użytkownik


Dodano: 2008-09-20
Upadek cywilizacji Egiptu zaczął się pod koniec VI dynastii. Władcy w późniejszych dynastiach byli za słabi, aby panować nad krajem, a co dopiero organizować wznoszenie tak wielkich budowli.

artykuł bardzo interesujący:)brawooo dla autorki:)
Użytkownik


Dodano: 2008-10-10
Najwieksza pirmida została przypisana Cheopsowi..??Tak naprewde to nawet co do tego nie ma pewnosci,zadnego dowodu na to ,ze to Cheops przyczynił sie do jej budowy.to samo ze sfinksem.
Gość


Marek
Dodano: 2009-12-20
Czy aby to piramida Cheopsa jest na zdjęciu?
Moim zdaniem Chefrena.
Gość


valdez
Dodano: 2010-10-05
Marek ma racje ! na zdjęciu z pewnością jest piramida Chefrena
Gość


HomoSapiens
Dodano: 2011-06-16
Nassim Haramein (fizyk) ma ciekawą teorię na temat piramid (m.in. tych w Egipcie)i ich przeznaczenia można się dowiedzieć z jego wykładu "przekroczyć horyzont zdarzeń" chyba w 3 części. Pozdrawiam.
Redaktor


Dodano: 2011-06-17
tak twórzmy nowe teorie spiskowe. dlaczego lludziom tak trudno jest pojąć, że ktoś przed nami mógł zrobić coś pięknego i wielkiego? starożytni byli znacznie bardziej przedsiębiorczy niż my. My liczymy coraz częściej na maszyny czy jakiekolwiek inne udogodnienia, które zniwelują niemal do zera nasz wysiłek zarówno fizyczny jak i intelektualny. Boimy się myśleć! starożytni nie mieli tego problemu! dla nich kombinowanie, udogadnianie życia było musem od którego zależało czy przeżyją. temu też wyprawiali się na najdalsze i najdziksze zakątki świata - i to już kilkaset tysięcy lat temu. Dlaczego więc Egipcjanie nie mili wybudować piramid przy uzyciu znanych sobie technologii? fakt iż nie wiemy jak to zrobili, tylko świadczy o tym, jak mało wiemy o świecie. przecież coraz częściej odnajduje się mechanizmy starożytnych "maszyn" które zaczęliśmy produkować koło 16 wieku albo i później (mam na myśli słynny "komputer" starożytnych Greków itp). nie ma więc sensu doszukiwania się jakiś obcych technologii, cudacznych teorii związanych z magią. jedyną magią jest to, że człowiek potrafi niemal wszystko wymyślić by potem wcielać to w czyn. pozdrawiam

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.