Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Pismo w Mezopotamii

2007-09-26



Mezopotamskie pismo klinowe było najstarszym, w pełni rozwiniętym systemem pisania w dziejach całej ludzkości. Zostało ono wynalezione pod koniec IV tysiąclecia p.n.e. przez Sumerów. Na samym początku miało formę tzw pisma piktograficznego w którym kolejne znaki i rysunki oznaczały przedstawiające je słowa. Około początku III tysiąclecia p.n.e. przeszło w bardziej rozwiniętą formę ideograficzną. w której poszczególne znaki oznaczały pojęcia związane z przedmiotami np: (rysunek nogi - mogł oznaczac słowa stac, iść, biec itp) Jeszcze pózniej wprowadzono pierwsze elementy zapisu wymowy - fonetyki. Wkrótce zaczęły pojawiać sie juz zapisy sylabowe. Pierwotne piktogramy zostały zastąpione znakami coraz bardziej schematycznymi i uproszczonymi składającymi się z systemu krótkich, prostych kresek. Klinowe znaki osiągnęły swą klasyczną formę w okresie nowoasyryjskim. Jednocześnie zmniejszyła sie ich liczba z około 2000 dla najstarszego pisma piktograficznego do około 600 w piśmie z I tysiąclecia p.n.e. Pisma klinowego używali Sumerowie, Babilończycy, Asyryjczycy, również Huryci i Elamici. Na podstawie pisma mezopotamskiego powstały pózniej pisma Kananejczyków i Persów. Pismo klinowe używane było aż do okresu panowania na Bliskim Wschodzie hellenistycznej dynastii Seleucydów w II w. p.n.e. Podstawowym materiałem, na którym dokonywano zapisów była glina, której w Mezopotamii było pod dostatkiem. Oczywiście nie był to jedyny nośnik. Teksty takie można zauważyć ryte w kamieniu, kości słoniowej i w metalu, chociaż te ostatnie stanowią raczej rzadkość. Do pisania używano specjalnych rysików tzw rylców. Warto dodać że dokumentów, oraz różnego rodzaju tekstów literackich zachowało sie bardzo dużo w przeciwieństwie do tych z państwa egipskiego. Głównym tego powodem jest trwałość mezopotamskiego materiału piśmienniczego - gliny w stosunku do egipskiego jakim był papirus. Poniżej kilka ilustracji tabliczek z pismem klinowym



Tabliczki z pismem mezopotamskim



Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

15 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-10-28
pismo klinowe było jednym z pierwszych a mimo to jest bardziej skomplikowane niż wiele nowszych pism.
czemu?
Użytkownik


Dodano: 2007-12-13
Ciekawe, ale czy nie lepiej wyjść od tokenów?
Użytkownik


Dodano: 2008-06-18
Myślę, że warto byłoby się przyjrzeć rozwojowi o odmianom pisma klinowego a takżę pogłębić analizę jego funkcji.
Użytkownik


Dodano: 2008-06-25
Przyjmując, że pismo wykształciło się niejako przy okazji wykonywania spisów i przygotowywania umów, oraz że było kontrolowane przez kapłanów sprawujących w tym czasie władzę - a więc nie było powszechnie dostępne a wprost przeciwnie służyło jako jedno z narzędzi sprawowania władzy - można zrozumieć dlaczego nie było ono proste. Mogło tak być z założenia, by utrudniać odczytaniu wiadomości komuś spoza kręgu wtajemniczonych (kapłanów). Służyło by to podtrzymaniu ich władzy. Jednocześnie potrzeba opanowania dużej ilości skąplikowanych symboli eliminiwała z dostępu do tego narzedzia jednostki mniej zdolne, a od tych zdolniejszych wymagała dużej pracy do opanowania całości wiedzy o pismie. Pismo dawało na pewno przewagę miastom które nim dysponowały. Dzięki niemu możliwe było gospodarowanie zasobami, planowanie nowych inwestycji i utrzymania sieci nawadniającej, nawet przygotowanie kampani wojennej. Do momentu utwierdzenia swej hegemonii ośrodki władzy nie były by zainteresowane przekazywaniem takiej wiedzy innym miastom, ale po ich podporządkowaniu (militarnym czy ekonomicznym) ułatwiało wzajemne kontakty i ew. zarzadzanie innymi ośrodkami. Uproszczanie pisma ma sens wtedy, gdy umiejętność pisania i czytania staje się powszechna i trzeba taką wiedzę przekazać dużej ilości osób.
Użytkownik


Dodano: 2008-09-22
Pozwole dodać ,że pisano na tabliczkach glinianych.
Pismo klinowe (moim zdaniem)powstało ponieważ tabliczki gliniane szybko schnęły, a czasami mieli wiele do napisania. Narysowanie kreski zajmie mniej czasu ,niż np. Polskie znaki.
Użytkownik


Dodano: 2009-04-21
Umiejętność pisania w rejonie Międzyrzecza w starożytności nie ograniczała się jedynie do wąskiego kręgu kapłanów. W przeciwieństwie do Egiptu było ono praktycznie wykorzystywane w codziennych sprawach (piszą o tym moi przedmówcy). Materiał pisarski zaś sam przyczynił się do zachowania wielkich ilości tekstów. Pożary, które niszczyły zawsze dokumenty tu okazywały się żywiołem "utrwalającym" tabliczki. Zachęcam do napisania szerszego tekstu o piśmiennictwie na Bliskim Wschodzie i w basenie Morza Śródziemnego.
Gość


Gośććć
Dodano: 2009-10-06
Moim zdaniem pismo klinowe było takie ponieważ pismo to było najbardziej rozpowszechniane na starożytnym bliskim Wschodzie.Pismo to stworzyli Sumerowie a mniej wiecej przez 2 tysiące lat posługiwały się nim ludy w Mezopotamii
Gość


Goććććććććććććććććććć
Dodano: 2009-10-15
Czy to pierwsze pismo?
Redaktor


Dodano: 2009-10-15
Tak. Sumerowie jako pierwsi wymyślili pismo.
Gość


Olena:)
Dodano: 2010-10-14
Jak myślicie co pozostło we wszystkich pismach świata (językach) po piśmie klinowym?
Gość


julianne
Dodano: 2010-10-27
ja nie wiem ale
jak wyglądalo to pismo no na przykład litery lub znaki??
Gość


Olena:)
Dodano: 2010-11-04
Było to pismo,które zostawało odciskane drewnianym ryndlem na glinianej tabliczce.
Gość


histo
Dodano: 2011-10-02
za pomocą jakich przyrządów pisali starożytni mieszkańcy mezopotami?
Użytkownik


Dodano: 2012-01-26
ja przez pół roku na studiach uczyłam się języka akadyjskiego, to bradzo ciekawa sprawa nie stety po półroku nie miałam już czasu na chodzenia na te zajęcia w trakcie studiów. a szkoda bo to ciekawy jezyk i kiedyś bradzo ważna tak jak w średniowieczu łacina
Gość


Swerad
Dodano: 2016-02-25
Poniżej link do informacji o tokenach, które wykorzystywano wcześniej niż znaki piktograficzne. Należałoby uznać, że pismo pochodzi właście od tokenów:

http://www.starozytnysumer.pl/podstrony/pismo.html

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.