Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Cyceron

2009-09-10 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Cyceron - (ur. 106 r. p.n.e., zm. 43 r. p.n.e.) jeden z największych rzymskich mówców oraz słynny polityk, znany ze stłumienia spisku Katyliny.
Żył 63 lat


Cyceron pochodził ze starej rzymskiej rodziny. Zdobył solenne wykształcenie, po którym rozpoczął praktykę adwokacką. Swoją edukację przerwał jednak służbą wojskową. W rzymskich garnizonach po raz pierwszy spotkał, późniejszego wielkiego wodza, Pompejusza. Po odbyciu służby, zdobywał karierę adwokacką.

Swoje awanse społeczne, Cyceron zawdzięczał w dużej mierze erudycji i wrodzonej elokwencji. W 79 r. p.n.e. udał się na wyprawę do Grecji, gdzie poznał wielu filozofów. Liczne dysputy prowadzone na półwyspie bałkańskim rozbudziły w nim, nieskrywaną miłości do greckiej filozofii. Po powrocie do Rzymu, świecił swoim kunsztem prawniczym. Najsłynniejszą jego zasługą było wykrycie tzw. "spisku Katyliny", w którym uczestniczył sam Juliusz Cezar.

W trakcie wojny domowej Cyceron wpierw przyłączył się do obozu dawnego znajomego, Pompejusza. Później jednak poparł Juliusza Cezara. Po zamordowaniu dyktatora, w 44 r. p.n.e., popadł w głęboki konflikt z Markiem Antoniuszem.

Wygłosił przeciw niemu słynnych czternaście filipik (można pobrać z serwisu histurion.pl). Tego Marek Antoniusz nie mógł przeboleć i wysłał swoich "siepaczy", aby ostatecznie rozwiązali sprawę. Był wśród nich setnik Herreniusz, który ciął wielkiego mówcę mieczem w szyję. Działo się to 7 grudnia 43 r. p.n.e. Cóż, jeżeli brakuje argumentów merytorycznych, zawsze można posłużyć się siłą ...

Fragment twórczości Cycerona:
"Każdy człowiek, dążący do wybicia się ponad poziom wszystkich innych istot zywych, powinien starać się usilnie o to, żeby nie przejść przez życie w zapomnieniu, jak bydlęta, które przyroda stworzyła pochylonymi ku ziemi i zaspokajającymi jedynie potrzeby brzucha. Lecz na całość naszej istoty składa się duch i ciało: duchem posługujemy się jako rozkazodawcą, ciałem raczej jako niewolnikiem; ducha mamy wspólnego z bogami, cialo ze zwierzętami. Dlatego tym bardziej słusznym wydaje się starać o zdobycie sławy raczej siłami ducha niż ciała, a ponieważ samo to życie, z którego korzystamy, jest krotkie, należy pamięć po nas jak najdlużej pozostawić; albowiem sława bogactwa i urody fizycznej niestałą jest i kruchą; dzielność jest nabytkiem sławnym i wiecznym" (Cyceron, O najwyższym dobru i złu, tłum. W. Kornatowski, [w;] Historia literatury starożytnej. M. Cytowska, H. Szelest, Warszawa 2007, s. 201).


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.