Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Michał Anioł Buonarroti

2015-08-23 | Autor: Rysiek Hałas


Michał Anioł Buonarroti - (ur. 6 marca 1475 r. n.e., zm. 18 lutego 1564 r. n.e.) Jeden z wielkiej trójki geniuszów włoskiego Renesansu, obok Leonarda da Vinci i Rafaela Santi„ego. Genialny architekt, malarz, poeta i rzeźbiarz.
Żył 89 lat


Michał Anioł wychował się na dworze florenckiego władcy Wawrzyńca Wspaniałego, gdzie miał styczność z wybitnymi przedstawicielami filozofii, literatury, i szeroko pojętej humanistyki. Kontakty te przyczyniły się do wzrostu wiedzy o kulturze starożytnej, i rozbudziło w nim instynkt artystyczny, nawiązujący właśnie do dzieł sztuki okresu antycznego. W wieku 25 lat Buonarroti stworzył swoje pierwsze wielkie arcydzieło - Pietę. W cztery lata później powstał posąg Dawida, pogromcy Goliata o wymiarach 5,5 m. Dzieło to powstało w 1501 roku na zamówienie cechu florenckich tkaczy. Biblijny Dawid, tworzony przez artystę przez blisko trzy lata, stał się symbolem florenckiej niezależności i dumy. Bohater został ukazany jako silny, energiczny i wolny młodzieniec, gotowy do starcia. Należy zwrócić uwagę na idealnie oddane napięcie mięśni, gotowych do wysiłku, i delikatny gest odwrócenia głowy, już myślącej o zwycięstwie.

Michał Anioł to twórca wybitny, choć duża część jego dorobku cechuje się jakąś burzliwością formy, gwałtownością ekspresji. Zresztą część dzieł pozostawił nieskończone, choć nie z własnej winy. I tak niedokończony pozostał grobowiec papieża Juliusza II, z którego zachowało się kilka rzeźb (figury Jeńców i posąg Mojżesza).

Buonarroti to również cudowny malarz, o czym świadczy bardzo ambitne przedstawienie na sklepieniu i wielkiej ścianie ołtarzowej w tzw. Kaplicy Sykstyńskiej. Któż z nas nie widział tego majstersztyku Renesansu? Sceny biblijne tworzone w latach 1508-1512, w olbrzymich niewygodach - Michał Anioł musiał m.in. malować na rusztowaniu, z głową zadartą do góry, a w dodatku ciągle ktoś przerywał mu tę mozolną pracę). Do Kaplicy powrócił w 1532 roku, gdzie namalował scenę Sądu Ostatecznego z Chrystusem-Sędzią i 314 postaciami (!), o bardzo obszernej symbolice.


Bibliografia:

  • Giovanni Papini, Michał Anioł na tle epoki, Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa, 1959.
To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.