Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

Zarejestruj / Zaloguj

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Z polskiego domu

2021-05-31 | Autor: Paweł Bąkiewicz
"Z polskiego domu" jest najnowszą pozycją pióra Joanny Puchalskiej, znanej już z takich tytułów jak "Dziedziczki Spolicowa", czy "Polki, które zmieniły wizerunek kobiety". Specjalnością autorki są zatem zbiory krótkich biografii postaci, pozornie ze sobą nie powiązanych. Tak jest i w przypadku "Z polskiego domu". Autorka podejmuje się próby opisania życiorysów wybranych przedstawicieli wielkich rodów ziemiańskich przełomu XIX i XX wieku; Sapiehów, Tarnowskich, Romerów czy Żurowskich.Wielkie i bogate rody ziemiańskie, niekiedy pamiętające jeszcze losy ostatnich Jagiellonów miały jeden wspólny mianownik, odpowiedzialność za polską narodowość. Losy bohaterów opisanych przez autorkę rozciągają się przez blisko stulecie - od lat powstania styczniowego, aż po czasy drugiej wojny światowej. Są to zatem czasy niezwykle trudne dla wszystkich pragnących zachować polską przynależność. Każda biografia dostarcza wielu przykładów poświęcenia się, a niekiedy również poniesienia kary, jak chociażby wieloletnia katorga syberyjska, za próby zachowania polskości.Polskie rody ziemiańskie przełomu XIX i XX wieku łączy pewien paradoks, zręcznie uchwycony przez autorkę. Z jednej strony jej przedstawiciele w większości wywodzą się z bardzo bogatych domów, nie mających problemów finansowych, starannie wykształconych i cieszących się uznaniem nie tylko wśród rodaków, ale również wśród zaborców. Z drugiej jednak strony, pochodzenie które zapewniało wysoką pozycję społeczną niosło za sobą pewne brzemię - odpowiedzialność za utrzymanie tkanki narodu polskiego. Główni bohaterowie "Z polskiego domu" angażowali się zatem w wiele narodowościowych zrywów, od powstania styczniowego, przez tajną i nielegalną edukację języka polskiego wśród społeczeństwa, poprzez działalność patriotyczną podczas II wojny światowej.Pozycja "Z polskiego domu" jest na pewno ciekawą propozycją, szczególnie dla osób chcących poznać polskie dzieje przełomu poprzedniego wieku przez pryzmat pojedyńczych ludzi, których poświęcenie i patriotyzm podtrzymywał biało-czerwony płomień podczas czasu próby.
Dodatkowe informacje:
Wydawnictwo: Muza
Rok wydania: 2021
Link: link
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2020

Historia

Inne

Copyright © 2006-2019 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz regulamin.