Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl



Ciemne Wieki

2006-07-08 | Autor: Paweł Bąkiewicz



W poprzednim artykule pod tytułem „Cywilizacje Egejskie” mogliśmy prześledzić losy dwóch pierwszych cywilizacji obszaru morza egejskiego, tj. kultury minojskiej i mykeńskiej.
Ciemne wieki jest to okres około trzech stuleci rozpoczynających się od upadku kontynentalnej cywilizacji Mykeńczyków do przełomu IX/VIII wieku p.n.e., kiedy to rozpoczyna się wyjście z regresu zarówno gospodarczego jak i kulturalnego ludów bałkańskich. Nazwa „ciemne wieki” bierze się stąd, iż rzeczywiście jeżeli chodzi o informacje dotyczące tego okresu to jesteśmy „ciemni”, z powodu braku jakichkolwiek źródeł pisanych (najprawdopodobniej zapomniano już pisma Mykeńczyków; linearnego B, ale jeszcze nie zapożyczono pisma alfabetycznego od Fenicjan). Pozostają nam tylko źródła materialnego, głównie naczynia ceramiczne, które w tym okresie przeżywają prawdziwy rozrost. Z tego też powodu periodyzacja wieków ciemnych dzieli je na cztery okresy :

- protogeometryczny (ok. 1050 – 900)
- wczesnogeometryczny (X w.- IX w.)
- średniogeometryczny ( XI / VIII w.)
- późnogeometryczny (VIII w. )

Jak łatwo zauważyć, ostatni okres sięga już czasów epoki archaicznej, która nastąpi po „ciemnych wiekach”.

W pierwszym okresie wyraźnie zaznacza się upadek dawnej kultury mykeńskiej. Gwałtownie spada ilość ludności, na miejscu dawnych warownych miast powstają prymitywne osiedla ludzkie, brak jakichkolwiek monumentalnych budowli, tak częstych za czasów Mykeńczyków. Wyraźna różnica jest również w sposobie pochówków. Po raz pierwszy występuje kremacja. Ciało zmarłego palono a później prochy umieszczano najczęściej w amforze, która była zakopywana. Jednak nie wszystkie obszary dotknął aż tak widoczny regres. Typowy rodzynek stanowi budynek w Lefkandi na Eubei, którego wymiary przypominały pałace minionych wieków (47 x 10 m). Następne etapy cechuje już powolny wzrost zaludniania, jak również bardziej bogate pochówki. Niezaprzeczalnie świadczy to o powolnym wychodzeniu z kryzysu.

W „wiekach ciemnych” uwarunkował się terytorialnie podział na dialekty języka greckiego, główne z nich to dialekty jońskie, eolskie, arkadyjskie, doryckie. Owe podziały językowe przetrwały wieki, w mniejszym stopniu zachowały się nawet do czasów imperium rzymskiego. Były one jednym z głównych powodów późniejszego partykularyzmu polis greckich. W „wiekach ciemnych” najprawdopodobniej Grecy nazwali się Hellenami a swój kraj Helladą. Jednak dopiero późniejsze wieki stały się apogeum świetności kultury i pozycji Greków w ówczesnym świecie starożytnym.




Podziel się!
        
Przeczytaj również...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

4 celne komentarzeDodaj komentarz



Strona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.