Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Ezop

2010-02-21 | Autor: Piotr Radziejewski


Ezop - (ur. brak, zm. brak) grecki bajkopisarz, uważany za twórcę bajki zwierzęcej - takiej w której bohaterami są zwierzęta.


Aisopos (VI w. p.n.e.), grecki bajkopisarz, jego utwory są popularne do dziś, a wielu późniejszych twórców wzorowało się na nich.

Ezop to postać półlegendarna, nie wiadomo nawet czy na pewno istniał. Podobnie jak w przypadku Homera, niemal każde miasto w Grecji chciało uchodzić za miejsce jego urodzenia, uważano za nie również Trację, Frygię a nawet Egipt. Według przekazów Ezop był niewolnikiem niejakiego Ksantosa i żył na wyspie Samos. Najprawdopodobniej został później wyzwolony. Rzeźby często ukazują go jako karła o zdeformowanym ciele. Miał zginąć z rąk mieszkańców Delf, choć nie wiadomo dlaczego.

Ezop przeszedł do historii dzięki swoim bajkom. Za pomocą alegorii (najczęściej bohaterami były zwierzęta) wyśmiewały one ludzkie wady. Choć zabawne, przekazywały mądre uwagi, a ich podstawową funkcją był dydaktyzm. Żadna z bajek Ezopa nie przetrwała do naszych czasów w oryginale. Znamy je głównie z nieco przerobionej wersji rzymskiego poety Fedrusa (Fedrus napisał je wierszem, nie wiadomo, jaką postać miały oryginalnie). Najsłynniejsze utwory Ezopa to: "Żółw i zając", "Lew i mysz", "Mrówka i konik polny", "Chłopiec, który wołał o pomoc".

Moda na bajki powróciła w Europie w dobie Oświecenia, kiedy literatura miała przede wszystkim uczyć i wychowywać. Ówczesne bajki (autorstwa np. Jeana de la Fontaine czy Ignacego Krasickiego) nieco różniły się formą od ezopowych, ale ogólna koncepcja nie zmieniła się.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.