Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

 • Poznaj innych miłośników historii
 • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
 • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
 • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Konkursy

"Daleko od Timgadu" - Stanisław Sałapa

Termin: 14 grudzień 2017 roku (Zakończony)

Do wygrania 3 egzemplarze najnowszej pozycji wydawnictwa Novae Res "Daleko od Timgadu". Książka porusza temat prawdziwych korzeni współczesniej Europy.

Wizyta w ruinach starożytnego miasta Timgad, położonego w północnej Afryce, na terenie dzisiejszej Algierii, skłania autora do rozważań nad dziedzictwem kulturowym współczesnej Europy. Tytułowy Timgad to modelowy przykład architektury rzymskiej na terenach podbitych, jedno z wielu miast, w których Rzymianie odtworzyli wszelkie instytucje kulturalne i wygody dostępne w stolicy, a wszystko po to, by zintegrować miejscową ludność z mieszkańcami imperium rzymskiego. Nigdy później w historii żaden zdobywca nie postępował w ten sposób na terenach podbitych. Antyk i chrześcijaństwo to odwieczny antagonizm w dziejowej burzy, która na przestrzeni wieków ukształtowała Europę. Autor porusza wiele nieznanych powszechnie wątków, często sensacyjnych, oraz komentuje najnowsze wydarzenia polityczne, kreśląc subiektywny, acz niezwykle sugestywny obraz historii, a przy okazji demitologizuje kilka faktów z naszych narodowych dziejów.

Jeżeli jesteś zainteresowany wygraniem tej książki wystarczy, iż odpowiedziesz na pytanie:

Ile odbyło się igrzysk olimpijskich od czasów starożytnej Grecji do roku 393, kiedy to rzymski cesarz Teodozjusz, uznając je za relikt pogaństwa, ostatecznie zakazał ich organizacji.

Odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem prosimy przesyłać do 14 grudnia 2017 roku na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników 15 grudnia. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujmy trzech zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na naszym portalu.


Zwycięzcy:

 • Pan Tadeusz z Zambrowa
 • Pani Wioletta z Torunia
 • Pan Piotr z Iławy

GRATULUJEMY !

"Historia bez cenzury 2" - Wojciech Drewniak

Termin: 11 czerwiec 2017 roku (ZAKOŃCZONY)

Do wygrania 3 egzemplarze najnowszej pozycji wydawnictwa Znak "Historia bez cenzury 2". Książka w humorystyczny i anegdotyczny sposób opowiada o "polskich koksach", m.in.

Przed Wami Cnotliwy Koksu spod Grunwaldu, Turbohetman, który w młodości grał małą dziewczynkę, Półczłowiek-Półłomot, który trafił do polskiego hymnu, Wystrzałowy generał, który lubił walić z grubej rury, a także włochaty koleżka, odważny kuzyn misia Koralgola – największej pierdoły wśród niedźwiedzi.

Jeżeli jesteś zainteresowany wygraniem tej książki wystarczy, iż odpowiedziesz na pytanie:

Według anegdoty - który polski herb, Tadeusz Kościuszko podsunał George'owi Washingtonowi jako pomysł na flagę Stanów Zjednoczonych? (Odpowiedź znajdziesz na kanale youtube "Historia bez cenzury").

Odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem prosimy przesyłać do 11 czerwca 2017 roku na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników 12 czerwca. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujmy trzech zwycięzców. Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na naszym portalu.


Zwycięzcy:

 • Pan Grzegorz z Warszawy
 • Pan Wojciech z Sulechowa
 • Pan Piotr z Iławy

GRATULUJEMY !

"Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?" - Dariusz Kaliński

Termin: 4 maja 2017 roku (ZAKOŃCZONY)

Do wygrania najnowsza książka wydawnictwa znak "Czerwona zaraza. Jak naprawdę wyglądało wyzwolenie Polski?" Dariusza Kalińskiego. Kwiaty, poczęstunek, radosne okrzyki – tak Polacy witali czerwonoarmistów po ucieczce Niemców. Wielu rodakom wydawało się wtedy, że to rzeczywiste wyzwolenie. Wiara w to, że Sowieci to nasi sojusznicy, trwała jednak krótko. Czerwoni zamiast wolności przynieśli bowiem nowy ucisk. Symboliczne już kradzieże zegarków były tylko kroplą w morzu bandytyzmu. Grabieże ubrań, inwentarza, alkoholu – do tego Polacy musieli przywyknąć. Nie sposób jednak było pogodzić się z cierpieniem zgwałconych żon, matek, córek i sióstr. Morderstwami w iście NKWD-owskim stylu. Represjami na żołnierzach podziemia niepodległościowego. Zsyłkami do łagrów, które często kończyły się śmiercią już w drodze. Pijaństwem, które skutkowało brakiem jakichkolwiek zahamowani… To, czego nie zniszczyli i nie wywieźli Niemcy, wzięli sobie Sowieci. Tysiące kilometrów linii kolejowych, elektrycznych, telefonicznych. Ogromne ilości surowców, środków transportu, płodów rolnych, bydła, trzody chlewnej… Straty na ziemiach odzyskanych dochodzące do 54 miliardów dzisiejszych dolarów. Obszar państwa zmniejszony z 390 tysięcy do nieco ponad 312 tysięcy km². Liczba ofiar śmiertelnych szacowana na 50 tysięcy.

Jeżeli jesteś zainteresowany wygraniem tej książki wystarczy, iż odpowiedziesz na pytanie:

Podaj imię i nazwisko ministra spraw zagranicznych ZSRR w trakcie zbrojnej agresji na Polskę 17 września 1939 roku.

Odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem prosimy przesyłać do 4 maja 2017 roku na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników 5 maja. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujmy jednego zwycięzcę, który otrzyma egzemplarz książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na naszym portalu.


Zwycięzcy:

 • Pan Piotr z Iławy

GRATULUJEMY !

"Wołyń. Bez litości" - Piotr Tymiński

Termin: 14 kwiecień 2017 roku (ZAKOŃCZONY)

Do wygrania 3 egzemplarze najnowszej pozycji wydawnictwa Novae Res "Wołyń. Bez litości", pióra Piotra Tymińskiego, opisujące krwawe wydarzenia roku 1943.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Podaj imię i nazwisko twórcy jednej z dwóch frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów o skrócie OUN-B.

Odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem prosimy przesyłać do 13 kwietnia 2017 roku na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników 14 kwietnia. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujmy trzech zwycięzców, którzy otrzymają egzemplarz książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na naszym portalu.


Zwycięzcy:

 • Pani Honorata z Torunia
 • Pani Marzena z Sycowa
 • Pani Marta z Warszawy

GRATULUJEMY !

"Żołnierze spod znaku trupiej główki" - Jacek Jaworski

Termin: 14 grudzień 2016 roku (ZAKOŃCZONY)

Do wygrania 3 egemplarze leksykonu historycznego Jacka Jaworskiego "Żołnierze spod znaku trupiej główki", który stanowi bazę informacji o wszystkich jednostkach wojskowych, które wyróżniały się znakiem trupiej czaszki. Wbrew powszechnemu przekonaniu ta złowieszcza symbolika nie dotyczyła tylko niemieckich oddziałów SS z czasów II wojny, a stosowały ją niemal wszystkie europejskie armie począwszy już od XVIII wieku.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

Podczas którego konfliktu zbrojnego na mundurach Wojska Polskiego po raz pierwszy, zamiast orłów, pojawiły się znaki trupich czaszek?

Odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem prosimy przesyłać do 14 grudnia 2016 roku na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników 15 grudnia. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujmy trzech zwycięzców, którzy otrzymają egzemplarz książki. Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na naszym portalu.

Zwycięzcy:

 • Pan Piotr Pastuszak z Warszawy
 • Pan Piotr Szpejenkowski z Ruzca
 • Pan Marcin Wójcicki z Warszawy

GRATULUJEMY !

"Bracia Hioba" - Rebecca Gablé

Termin: 19 grudzień 2013 roku (ZAKOŃCZONY)

Do wygrania 3 egemplarze powieści historycznej Rebecci Gablé "Bracia Hioba", której akcja toczy się w XII-wiecznej, ogarniętej wojną domową Anglii. Naszą recenzję możecie Państwo przeczytać pod linkiem: http://www.histurion.pl/historia/recenzje/ksiazka/bracia_hioba.html.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

1. Jak nazywany był Król Angli Ryszard I Plantagenet, czyim był synem oraz w którym wieku panował ?

Odpowiedź wraz z imieniem i nazwiskiem oraz adresem prosimy przesyłać do 19 grudnia 2013 roku na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników 20 grudnia. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujmy trzech zwycięzców, którzy otrzymają egzemplarz "Braci Hioba". Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na naszym portalu.

Sponsorem nagród jest wydawnictwo esprit.

Zwycięzcy:

 • Pan Tomasz Czarny z Kietrza
 • Pani Patrycja Barcik z Łękawicy
 • Pan Maciej Pęksa z Ostrowa Mazowieckiego

GRATULUJEMY !
"Kat Hitlera" - Robert Gerwarth

Termin: 15 listopad 2013 roku (ZAKOŃCZONY)

Do wygrania 2 egemplarze najnowszej publikacja Roberta Gerwarth'a "Kat Hitlera", która jest swoistą biografią jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich Niemiec - Reinharda Heydricha, odpowiedzialnego za zagładę Żydów. Naszą recenzję możecie Państwo przeczytać pod linkiem: http://www.histurion.pl/historia/recenzje/ksiazka/kat_hitlera.html.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

1. Jak nazywali się trzej zamachowcy, którzy dokonali udanego zamachu na życie Heydricha ?

Odpowiedź na pytanie, wraz z imieniem i nazwiskiem prosimy przesyłać do 15 listopada 2013 roku na adres [email protected]. Ogłoszenie wyników 16 listopada. Spośród poprawnych odpowiedzi wylosujmy dwóch zwycięzców, którzy otrzymają egzemplarz "Kata Hitlera". Aby wziąć udział w konkursie, należy być zarejestrowanym użytkownikiem na naszym portalu.

Sponsorem nagród jest wydawnictwo esprit.

Zwycięzcy:

 • Pani Hanna Piecychna z Dybów Kolonii
 • Pan Tadeusz Galas z Zambrowa

GRATULUJEMY !

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.