Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Etykieta: Hetyci

Artykuły:

Cywilizacja w epoce brązu

W 2 poł. III tys. p.n.e. dalej rozwijały się kraje prastarych cywilizacji powstałych w poprzednim tysiącleciu. W Mezopotamii Sumerowie przeżyli swój polityczny i kulturalny renesans po wypędzeniu najeźdźców gutejskich, pod rządami III dynastii z Ur (2112-2000 p.n.e.). Władcy tacy jak Urnammu (2112-2095 p.n.e.), budowniczy zikkuratów, pierwszy w dziejach autor kodeksu prawnego i jego syn Szulgi (2095-2047 p.n.e.) byli twórcami wysoce scentralizowanego i zbiurokratyzowanego imperium. Szulgi był wielkim reformatorem, który utworzył zorganizowana . . .



Modlitwa Kantuzzilisa

Modlitwa przytoczona poniżej powstała na przełomie XV i XIV wieku p.n.e. w czasach poprzedzających panowanie lub na początku rządów Suppiluliumasa I. Bohaterem jej jest tytułowy Kantuzzilis, najpewniej identyczny z księciem hetyckim, będącym kapłanem w południowoanatolijskiej Kizzuwatnie (późniejsza Cylicja), a zarazem dowódcą wojsk królewskich.Modlitwa nie zachowała się w całości, a jej rekonstrukcja oparła się na dwóch podobnych źródłach - "Hymnie i modlitwie do boga-Słońca" oraz modlitwie nieznanego króla, będąca prawie wiernym . . .



Hetyci

Hetyci, choć przez kilka wieków stanowili jedno z najsilniejszych imperiów Bliskiego Wschodu, przez dłuższy czas pozostali okryci mrokami wieków. Nie wspomina o nich Homer opowiadający historię wojny trojańskiej, wszak opisującej czasy, gdy imperium hetyckie jeszcze istniało, i znajdowało się tuż "za rogiem" Troi. Stary Testament wymieniał tajemniczy "lud hetycki" i "królów hetyckich", ale przez dłuższy czas badacze nowożytni nie byli w stanie zidentyfikować o kogo konkretnie może chodzić. Dopiero przetłumaczenie egipskich tekstów z Amarny . . .



Postaci:

Kupanta-Kurunta
Kupanta-Kurunta był pierwszym historycznym władcą królestwa Arzawy pod koniec XV stulecia p.n.e. Walczył z królami Hetytów, Tudhalijasem I i Arnuwandasem I, którzy gromili go w polu. . . .
Madduwattas
Madduwattas był władcą Arzawy na przełomie XIV i XIII wieku p.n.e. Początkowo walczył na ziemiach Lukka z władcą Ahhijawy, Attarsiyą, ale poniósł klęskę. Wówczas władca hetycki, Tudhalijas II, mianował go władcą Zippasli (dotychczas niezidentyfikowane), i nakazał, aby zaatakował królestwo Arzawy. Niestety Madduwattas przegrał, a władca Arzawy, Kupanta-Kurunta zajął Zippaslę. Tudhalijas ujął się za swym wasalem i ponownie osadził go w Zippasli. Wtedy zaostał zaatakowany przez Attarsiya. Madduwattas nawet nie podjął próby walki, ale od . . .
Uhha-Ziti
Uhha-Ziti panował ok. 1320 r. p.n.e., to ostatni w pełni niezależny władca Arzawy. Gdy król hetycki Mursilis II walczył z drobnymi państwami w zachodniej części Azji Mniejszej, władca jednego z takich państw zbiegł na dwór władcy Arzawy. Mursilis II zarządał wydania zbiega, ale Uhha-Ziti odmówił. Wywiązała się wojna, podczas której, wedle źródeł hetyckich, Uhha-Ziti został raniony przez meteoryt. Nie mogąc samemu brać udziału w walkach, Uhha-Ziti mianował wodzem swego syna Piyama-Kuruntę. Ten jednak przegrał bitwę i Uhha-Ziti wraz z . . .
Piyamaradu
Piyamaradu był renegatem hetyckim w połowie XIII wieku p.n.e. Jest to postać bardzo wojownicza, energiczna i być może jedna z ważniejszych postaci w dziejach imperium hetyckiego w tym okresie, dla którego przez okres blisko 35 lat stanowił bardzo poważne zagrożenie (rządy Muwatallisa II, Hattusilisa III i Tudhalijasa IV). Z nieznanych nam przyczyn zbuntował się przeciwko władzy Hetytów i usiłował przejąć władzę w Arzawie, Seha, Lazpie (Lezbos) i Wilusie (Troi). Z rozkazu króla hetyckiego stawił mu czoło jeden z jego wasali w zachodniej części . . .
Pithanas
Pithanas jest pierwszym znanym z imienia Hetytą, który zdołał przejąć władzę nad jednym z miast małoazjatyckich, a mianowicie nad Kussarą. Stał się tym samym niejako protoplastą przyszłej dynastii królewskiej państwa hetyckiego. Władzę nad miastem i przyległościami przekazał swemu synowi, . . .
Anittas
Teksty asyryjskie z Kültepe sugerują, że Annitas przejął władzę nad Kussarą, po swym ojcu Pithanasie. Jako władca dążył do podporządkowania sobie miast-państw w zakolu rzeki Halys. Starł się wówczas z władcami Hattusas, Nesy czy Puruszhandy. Po zdobyciu Nesy, przeniósł do niej stolicę swego państwa. Wiadomo, że Puruszhanda słynęła z produkcji żelaza, będącego przedmiotem zbytku, niż materiałem używanym do wytwarzania broni. Życie Annitasa znane jest z inskrypcji (XIV stulecie p.n.e.), która zawiera informacje o bogach będących . . .

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.