Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl"Aleksander" - zapowiedź artykułu

Aleksander III Wielki urodził się w 356 roku p.n.e. w Pelli, stolicy Macedonii. Wyrastał w królewskich warunkach, a jego wychowawcą był słynny filozof grecki Arystoteles, który mu zaszczepił zamiłowanie do filozofii, medycyny i innych nauk. Jest sprawą dyskusyjną, w jakiej mierze poglądy Arystotelesa ukształtowały sposób myślenia Aleksandra, ale nie ulega kwestii, że silne wrażenie zostawiły na nim poematy Homera, był bowiem zapalonym czytelnikiem, szczególnie zaś rozkochał się w jego eposach. Podobno znał nawet na pamięć Iliadę, a to nie bagatela, bo ma ona 15 693 wersy.
Kiedy zamordowano jego ojca, 20-letni Aleksander objął tron Macedonii. Nie zwlekając wyruszył na zdobywczą wyprawę, którą zyskał sobie imię Aleksandra Wielkiego. Powszechnie zalicza się go do największych wodzów wszechczasów, a jego wybitność sprawiła, że zarówno za życia, jak i po śmierci uchodził za boga.
Po wyparciu Persów z Egiptu powitano tam Aleksandra jako wyzwoliciela. W książce pt. Man, Myth & Magic (Człowiek, mit i magia) czytamy: „Obwołano go faraonem, a gdy odwiedził wyrocznię boga Ammona (...) kapłani formalnie uznali go za ‛syna Ammona’”. Najwyraźniej to właśnie wydarzenie zrodziło legendę, że był synem Zeusa, najważniejszego boga panteonu greckiego.
Aleksander uderzył następnie na wschód i dotarł aż do Indii. Po drodze zdobył Babilon, skąd wywodziło się wiele wierzeń znanych mu z ojczystej mitologii i religii. Nic więc dziwnego, że zamierzał uczynić to miasto stolicą swego imperium. Jednakże po dwunastoletnim panowaniu ten wielki bóg grecki opadł z sił i 10(wg innych źródeł 13) czerwca 323 roku p.n.e. umarł w wieku 32 lat.

"Aleksander Wielki"-grudzień 2010

Krzysztof Konat :: 2010-01-24

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.