Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plGrobowiec Filipa Macedońskiego

W ostatniej "Polityce" (nr 29/2007) znajduje się artykuł dotyczący grobowca, gdzie być może pochowano ojca Aleksandra Wielkiego (do dziś nie udało się tego ustalić). Tekst mówi też trochę o samej postaci króla, bardzo ciekawej, a generalnie niezbyt znanej bo przyćmionej chwałą syna. Artkuł warty polecenia.

Piotr Radziejewski :: 2007-07-19

6 celnych komentarzyDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2007-07-30
Może trochę mógłbyś przybliżyć postać tego człowieka. Wiem,że padł ofiarą zamachu stanu zorganizowaną prawdopodobnie przez jego żonę,a matkę Aleksandra Wielkiego.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-01
Przypuszczenia, iż pochowanym władcą jest Filip Macedoński wynikają stąd, iż czaszka leżącego tam szkieletu ma zasklepiony jeden z oczodołów - wiadomo zaś, iż Filip stracił oko podczas bitwy - to jeden z dowodów przemawiających za tym, iż odnaleziony grobowiec należał właśnie do tegoż władcy.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-01
Tego niestety nie pamiętam, a nie jestem w stanie odnaleźć źródła, w którym znalazłem tą informację. Co zaś do poprzedniego pytania - jak zginął Filip: został on zamordowany podczas igrzysk w Ajgaj przez znajdującego się w jego straży przybocznej Pauzaniasza z Orestis. Młodzian był niegdyś kochankiem i faworytem króla, ale Filip znalazł sobi innego na jego miejsce i Pauzaniasz pokłócił się z nim. Przyjacielem kochanka drugiego był Attalos, wuj drugiej żony Filipa - Kleopatry, który z kolei zemścił się na Pauzaniaszu, spijając go na jednej z uczt i wyszydzając go. Pauzaniasz poszedł na skargę do Filipa, ten jednak oddalił jego wniosek. Było to pośrednią przyczyną zabicia króla (historycy przypuszczają, że bezpośrednią była namowa jakiejś wrogiej monarsze osoby - prawdopodobnie jego pierwszej żony Olimpias). Pauzaniasz przebił Filipa mieczem, po czym, przy próbie ucieczki, został zamordowany przez dostojników macedońskich oszczepami.
Użytkownik


Dodano: 2007-08-08
Ten grobowiec zdaje mi się znajduje się w miejscowości Vergina w greckiej cz. Macedonii. Będąc w r. 1985 w Salonikach widziałam w tamtejszym muzeum zabytki z tego grobu, m.in. urnę z koścmi, bardzo piękne, misterne korony w kształcie wieńców kwietnych ze złota. W grobowcu też podobno zachowały się unikalne malowidła ścienne.
Redaktor


Dodano: 2007-09-12
Grobowiec Filipa II odkryto już w 1977 r.
Jesienią 1977 roku grupa archeologów pod kierownictwem Mandusa Andronikosa prowadziła badania w pobliżu małej wioski macedońskiej o nazwie Vergina. Wykopaliska prowadzone od lat sześćdziesiątych pozwoliły zidentyfikować tę położoną około 75 km od Salonik miejscowość ze starożytną stolicą władców macedońskich Aigai. Między innymi natrafiono tam na grobowce macedońskie. Grobowce takie to najczęściej podziemne wapienne konstrukcje przykryte kurhanami. Typowy składa się z prostej komnaty lub przedpokoju i komnaty grobowej z półowalnym sklepieniem. Poprzedzane były przez świątynną fasadę z kolumnami.
Taka konstrukcja z pięknym fryzem przedstawiającym scenę z polowania ukazała się oczom archeologów. Podwójne marmurowe drzwi prowadziły do nie splądrowanego jeszcze przez rabusiów grobu. W środku znaleziono złotą urnę ze szczątkami kobiety oraz piękną skrzynię ze złota. Wewnątrz, w marmurowym sarkofagu spoczywały skremowane szczątki Filipa II Macedońskiego - ojca Aleksandra Wielkiego. Grób Filipa II przetrwał nie tknięty przez rabusiów. Ma wymiary 9,1 x 5,6 x 5,3 m.
Dwie komnaty położone są na jednej osi. Po wejściu do wewnątrz badacze zobaczyli pokoje wypełnione darami, ułożonymi tak, jak w chwili gdy przed wiekami grabarze zamknęli drzwi.
Badaniem szczątków znalezionych w skrzyni zajęli się angielscy naukowcy. Doszli oni do wniosku, że widoczne uszkodzenia na czaszce nie mogły powstać w skutek kremacji. Badanie czaszki ujawniło ślady regeneracji kości prawego łuku oczodołowego. Uszkodzenia potwierdziły deformacja i pęknięcia prawej kości policzkowej oraz żuchwy. Postanowiono zrobić odlew głowy Filipa. Otrzymany rezultat straszył głęboką raną w okolicach prawego oka. Zadano ją tępym narzędziem, ale ofiara wyzdrowiała i przeżyła jeszcze wiele lat. Wiemy że pogromca Greków spod Cheronei stracił oko podczas oblężenia Metony w 354 r. p.n.e. Podobno obserwując katapulty zbytnio się wychylił i trafiła go strzała łucznika z oblężonego miasta.
Naukowcy postanowili spróbować zrekonstruować wygląd twarzy Filipa. Wykorzystano metodę rekonstrukcji plastycznej.
[url=http://www.servimg.com/image_preview.php?i=400&u=10020328][img]http://i23.servimg.com/u/f23/09/02/03/28/filip_10.jpg[/img][/url]
Na podstawie eksperymentów ustalono kształt nosa i dodano charakterystyczną fryzurę i brodę władców macedońskich.
[url=http://www.servimg.com/image_preview.php?i=401&u=10020328][img]http://i23.servimg.com/u/f23/09/02/03/28/filip_11.jpg[/img][/url]
Użytkownik


Dodano: 2008-02-18
Małe uzupełnienie - Pauzaniasza na tej imprezie nie wyszydzono tylko dokonano na nim, kompletnie pijanym, zbiorowego gwałtu homoseksualnego, po tej wielkie traumie postanowił on zabić Filipa.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.