Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plGroby w Książnicach

Groby szkieletowe sprzed kilku tysięcy lat odkryli archeolodzy podczas sierpniowych prac wykopaliskowych w Książnicach (Świętokrzyskie) - poinformował kierownik tamtejszych badań Stanisław Wilk. "Kilka metrów od miejsca, w którym w poprzednim sezonie odkopano zbiorowy, neolityczny pochówek dziewięciu osób, archeolodzy odkryli kolejny, niezwykle rzadki grób tzw. kultury złockiej (nazwa od miejscowości Złota k. Sandomierza), w którym przed około 4,5 tys. lat pochowano młodego mężczyznę" - powiedział archeolog z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
Grób składa się z pionowego szybu wejściowego oraz dużych rozmiarów trapezowatej niszy. Zachowało się w nim kilka naczyń glinianych, zdobionych charakterystycznym dla kultury złockiej ornamentem falistych i poziomych odcisków sznura.
"Nisza grobowa - wybudowana pierwotnie jako pusta komora - stosunkowo szybko po złożeniu w niej pojedynczego ciała zawaliła się, dlatego też zamiast pochówku zbiorowego, jaki przeważa w kulturze złockiej, odsłonięto pojedynczy szkielet" - komentuje znalezisko archeolog.
Dwa groby szkieletowe odkryte w pobliżu, należą do tzw. kultury lubelsko-wołyńskiej, której ludność zamieszkiwała żyzne tereny wyżyny lubelskiej, wyżyny sandomierskiej i garbu pińczowskiego przed około sześcioma tysiącami lat - dodaje Stanisław Wilk.

Według niego, w poprzednich sezonach badawczych znaleziono łącznie sześć jam grobowych tej kultury. Dwie nowoodkryte są prawdopodobnie ostatnimi na tym cmentarzysku.
Oba nowo odkryte groby zadziwiają bogactwem wyposażenia - obecnością wielu niewielkich przedmiotów wykonanych z miedzi. W jednym prawdopodobniej spoczywały szczątki młodej kobiety; ze względu na liczbę i oryginalność odkrytych zabytków archeolodzy przypisali go "książnickiej księżniczce".
"Można zaryzykować tezę, że jest to najliczniej wyposażony w przedmioty miedziane grób znany z terenu ziem polskich" - podkreślił badacz.
W jego opinii, przedmioty te były wówczas wielką rzadkością i docierały na teren Małopolski z oddalonej o kilkaset kilometrów Niziny Węgierskiej. Podstawowym surowcem do wykonywania narzędzi i broni były różne odmiany krzemienia, kamień i kość.
Tuż obok miejsca, w którym odkryto cenne przedmioty biegnie linia wykopu pod wodociąg, który zniszczył fragmenty obu grobów. "Podczas badań archeologom towarzyszył więc spory łut szczęścia" - przyznaje Stanisław Wilk.

Tegoroczne prace wykopaliskowe w Książnicach są wykonywane dzięki dofinansowaniu, które Fundacja "Galileo" otrzymała od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i świętokrzyskiego konserwatora zabytków w Kielcach

Aneta Kmita :: 2009-02-07

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2009-02-08
Bardzo pożyteczne informacje, zwykle dostępne tylko w litaraturze fachowej. Myślę, że im częściej takie treści przedostaną się do opinii publicznej (może tak większy wysiłek mediów komercyjnych), tym mniej będzie sytuacji bezmyślnego niszczenia stanowisk. Wszystkie one wzbogacają naszą wiedzę i chyba czas zweryfikować poglądy o pradziejach ziem polskich.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.