Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plKleopatra

Czy słynna królowa egipska zmarła po zażyciu trucizny? Gdzie podziała się jej mumia? Historycy spierają się na temat tajemniczych okoliczności śmierci ostatniej kobiety-faraona.
Jeśli akurat nie kąpała się w oślim mleku, piła rozpuszczone w occie perły. Na rozmowach bilateralnych z rzymskimi politykami zjawiała się, ubrana w seksowne bikini z drogocennych kamieni. O Kleopatrze VII (69-30 r. p.n.e.) krąży tyle legend co o żadnej innej postaci starożytności. Na pewno wiadomo tylko tyle, że była w swoim czasie najbogatszą kobietą na świecie, znała dziewięć języków i mieszkała w pałacu o złotych sufitach.

Jaka osoba kryje się za wszystkimi krążącymi o niej mitami? Czy była rzeczywiście „kurwą” jak określił ją Pliniusz, i „demonem zła”, jak chciał Horacy?
Dopiero niedawno pojawiły się tu nowe wskazówki. Na monetach przedstawiano ją z wydatnym nosem, z kolei marmurowa rzeźba „Wenus Esquilińska” z Rzymu ukazuje jej chyba najprawdziwsze, sympatyczne oblicze. Odnaleziono nawet papirus z własnoręcznym podpisem Kleopatry.


Na spotkaniu archeologów i historyków starożytności, jakie odbyło się w Filadelfii, zaprezentowano kolejne znaleziska. Zespół badaczy z Uniwersytetu Pensylwanii przedstawił mapę Aleksandrii, rodzinnego miasta królowej. Francuz Franck Goddio poinformował o swoich ostatnich nurkowych wyprawach do zatopionych marmurowych zamków Ptolomeuszy.

We wszystkich poszukiwaniach chodzi głównie o owe dramatyczne dni w sierpniu 30 r. p.n.e., zakończone podwójnym samobójstwem regentki i jej małżonka Marka Antoniusza. Co stało się z ich zwłokami? Gdzie zniknęła najsłynniejsza para w historii?

Pogląd, że królowa zginęła z powodu ukąszenia jadowitego węża, zoolodzy obalili już dawno temu. Według starych źródeł kazała przemycić do swojej komnaty kobrę, ukrytą w koszu z bielizną, a potem przystawiła ją do piersi. Jad tego węża mógł wywołać wielogodzinne wymioty i paraliż mięśni, zanim nastąpił zgon – na ten temat nie ma jednak w przekazach ani słowa. Wraz z Kleopatrą umarły w dodatku dwie jej służące, zaś żadna kobra nie byłaby w stanie wytworzyć naraz tyle jadu.

Lekarz Dietrich Mebs z Frankfurtu uważa więc, że użyto raczej koktajlu opium i cykuty, być może także zatrutej szpilki do włosów lub plastra z trucizną. Zmarła miała na ramieniu niewielkie ślady ukłuć – chciała prawdopodobnie przyspieszyć przedostanie się do krwioobiegu toksycznych substancji.

Krzysztof Konat :: 2010-12-20

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.