Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plKleopatra popełniła samobójstwo

Choć do tej pory uważano, że egipska władczyni zmarła po ukąszeniu przez jadowitego węża, zdaniem niemieckiego naukowca, istnieją dowody, że popełniła ona samobójstwo. - podaje „Daily Telegraph”.

Kleopatra rządziła Egiptem w latach 51 – 30 przed naszą erą, jako ostatni faraon. Była niebywale piękna, jej urokiem zachwycał się Juliusz Cezar, była żoną jego głównego wodza - Marka Antoniusza.


Profesor Christoph Schaeffer, historyk z Uniwersytetu w Trieście, od lat fascynuje się historią Starożytnego Egiptu. Myśl o agonalnej śmierci Kleopatry w wyniku ukąszenia przez węża, nie pasowała do jego koncepcji. Jego zdaniem, Królowa Egiptu wypiła trującą miksturę, która miała jej zapewnić wieczną chwałę najpiękniejszej kobiety świata. Wraz ze specjalistami od starożytnych mikstur oraz toksykologami wyruszył do Aleksandrii zbadać obydwie teorie.

Śmiercionośna fiolka mogła zawierać wywar z opium, cykuty i tojadu. W starożytności trucizny te były znane z przynoszenia szybkiej, bezbolesnej śmierci. Jad egipskiej kobry, a to właśnie on dotychczas uważany była za przyczynę zgonu Kleopatry, powoduje natomiast kilkunastogodzinną, a nawet kilkudniową agonię w niewyobrażalnym bólu.

Zdaniem profesora Schaeffer’ wersja wydarzeń, w której Kleopatra z własnej woli wypiła trujący koktail jest bardziej prawdopodobna. „ Kleopatra chciała podtrzymać swój mit, w chwili śmierci nadal roztaczać aurę piękna, pozostać Boginią, Królową Egiptu, na wieczność”.

Krzysztof Konat :: 2010-07-01

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.