Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plNieznane skarby archeologiczne

Kilka tysięcy niepokazywanych dotąd skarbów archeologicznych z różnych epok, w większości skonfiskowanych nielegalnym poszukiwaczom i przemytnikom, znalazło się na wystawie w sofijskim Muzeum Historycznym.

Niektóre z nich Bułgaria odzyskała dzięki pomocy Interpolu. Na przykład z Wiednia zwrócono unikatowe gliniane naczynia trackie, pochodzące z nielegalnych wykopalisk.

Ekspozycja obejmuje znaleziska z ziem bułgarskich z epoki neolitu, przez okres tracki, rzymski i średniowiecze, aż po XX wiek. Najnowszy eksponat to - jak nazwali go eksperci - "naszyjnik dziewczyny mafiosa", składający się ze złotych monet z XIX i XX wieku, z których najcenniejsza jest australijska moneta o nominale tysiąca dolarów australijskich i wadze 11 uncji trojańskich.

Jeden z najciekawszych eksponatów to złożony z 16 tys. elementów żelazny pancerz ze złotymi i srebrnymi ozdobami z IV tysiąclecia przed Chrystusem, znaleziony w mogile trackiej koło wsi Małomirowo w południowo-wschodniej Bułgarii. Złożenie jego wszystkich elementów było prawdziwym wyzwaniem dla konserwatorów.

Bardzo cenne są również trzy rytualne srebrne rzymskie naczynia do soli, bogato ozdobione złotem, które według szefa muzeum Bożidara Dimitrowa nie mają odpowiedników w światowej archeologii.

Odzyskane od nielegalnych poszukiwaczy skarbów i przemytników zabytki wymagały długotrwałej i żmudnej konserwacji. Według Dimitrowa przemyt skarbów archeologicznych z Bułgarii jest równie opłacalny jak przemyt narkotyków.

Aneta Kmita :: 2008-07-26

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.