Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plNowe odkrycie w Dolinie Królów

Egipscy archeolodzy odkryli w Dolinie Królów w Luksorze w południowym Egipcie figurkę grobową ushabti wykonaną z kwarcytu oraz kartusz faraona Seti I - donosi serwis internetowy Egypt State Information Service.

Odkrycia dokonano wewnątrz korytarza grobowca faraona Seti I - drugiego króla XIX dynastii, panującego w latach ok. 1314-1304 p.n.e. - którego grób został odkryty w 1817 r. przez Giovanniego Battistę Belzoniego, włoskiego badacza starożytności.
Figurki ushabti, reprezentujące zmarłego, były składane do grobu razem z innymi przedmiotami i - zgodnie z wierzeniami starożytnych Egipcjan - miały służyć jako wykonawcy fizycznych prac zastępujący zmarłego, gdy w życiu pozagrobowym zajdzie konieczność wykonania takiej pracy.

Jak podkreślił Zahi Hawass, Sekretarz Generalny Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkrycia dokonała pierwsza w historii egipska misja archeologiczna, pracująca w Dolinie Królów, po dwóch ostatnich stuleciach monopolizacji tych wykopalisk przez obcokrajowców.

Archeolodzy odnaleźli podczas oczyszczania grobowca także liczne gliniane naczynia oraz fragmenty zdobień ścian grobowca, które odpadły już po jego odkryciu w XIX w. Naukowcy ustalili też rzeczywistą długość korytarza do komory grobowej na 136 metrów, a nie 100 metrów - jak podaje w swoim raporcie włoski odkrywca G.B. Belzoni.

Aneta Kmita :: 2008-07-15

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.