Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plOdnaleziono mumię Hatszepsut

Odnalezienie mumii pierwszej egipskiej kobiety-faraona, to wielkie odkrycie. "Jesteśmy na sto procent pewni, to jest mumia Hatszepsut" – powiedział egipski archeolog Zahi Hawass.

Mumia Hatszepsut leżała w skromnym grobowcu w Dolinie Królów należącym do jej niani Sit-Ra (grobowiec KV 60). Mumię odkryto już w 1903 roku, ale dotychczas nie można było ustalić do kogo należała i opisywano ją jako mumię nieznanej kobiety. Istniały co prawda podejrzenia, że może to być mumia królowej, gdyż miała lewą rękę położoną na piersi, co przypominało układ rąk królewskich mumii, ale nie był to dość mocny argument. W grobowcu tym znaleziono też drugą mumię, którą przypisano niani Sit-Ra.

By zidentyfikować mumię królowej, Hawass postanowił wykorzystać nowoczesne tomografy komputerowe tworzące trójwymiarowy obraz prześwietlanych obiektów. Prześwietlono nim sześć anonimowych mumii kobiecych, a także kilka innych obiektów, w tym drewnianą skrzynkę z imieniem Hatszepsut (odkrytą w 1881 w tzw. skrytce królewskiej w Deir el-Bahari). Prześwietlenie wykazało, że w skrzynce znajduje się też odłamany ząb. Okazało się, że dokładnie pasuje on do ubytku w zębach anonimowej mumii ze zgiętą ręką. Wynik analiz stomatologicznych potwierdziły badania DNA uzyskanego z zęba i z mumii.

Badania zidentyfikowanej mumii wykazały, że Hatszepsut w chwili śmierci była otyłą, około 50-letnią kobietą. Miała zepsute zęby i najwyraźniej zmarła na raka kości.

Aneta Kmita :: 2010-09-17

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.