Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPierwszy grób druida znaleziony w Anglii

Archeolodzy odkryli w południowo-wschodniej Anglii prawdopodobnie grób druida sprzed blisko 2000 lat, pierwszy tego rodzaju w Wielkiej Brytanii - donosi serwis internetowy Independent UK.

Odkrycia dokonano na stanowisku w wiosce Stanway, w pobliżu Colchester w hrabstwie Essex, gdzie znajdują się liczne groby miejscowych dostojników, pochowanych w czasach inwazji Rzymian na Brytanię w 43 r. n.e.

W odsłoniętym przez naukowców grobie został prawdopodobnie pochowany druid, jeden z celtyckich kapłanów, mędrców i wróżbiarzy, którzy swoimi tajemniczymi magicznymi obrzędami odcisnęli trwały ślad w kulturze celtyckich plemion całe stulecia przed przybyciem Rzymian.

Zespół archeologów z Powiernictwa Archeologicznego Colchester, który dokonał odkrycia, opublikował wyniki swoich badań na stanowisku w ostatnim numerze magazynu British Archaeology.

Naukowcy odnaleźli w grobie planszę z rozsypanymi na niej szklanymi żetonami, najstarsze narzędzia medyczne jakie kiedykolwiek odnaleziono, narzędzie do zaparzania pokryte osadem ziołowego naparu, a także zagadkowe metalowe drążki.

Zdaniem naukowców, nie tylko same przedmioty w grobie, ale także sposób ich ułożenia wskazują, że pochowanym człowiekiem mógł być druid.

Metalowe drążki służące prawdopodobnie do wróżenia zostały ułożone w charakterystyczny sposób blisko narzędzi chirurgicznych - skalpela, piły, haków i kleszczy. Wśród znalezisk znajduje się również amulet, który mógł być uznawany za przedmiot magiczny.

Według archeologów, zmarły z pewnością należał do tej warstwy społeczności z późnego okresu epoki żelaza, na którą składali się druidzi, wróżbici i uzdrowiciele.

Po upadku powstania w 61 r. n.e. przeciw Rzymianom, na czele którego stanęła Boudika - celtycka królowa plemienia Icenów zamieszkującego okolice Norfolk - cesarz Neron wydał rozkaz zgładzenia wszystkich druidów w Brytanii.

Warownia druidów Anglesey oraz ich święte gaje zostały zniszczone, a ich cała historia odeszła w przeszłość.

Aneta Kmita :: 2008-08-23

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.