Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPolscy archeolodzy w Turkmenistanie

Zaskakujące i sensacyjne znaleziska, będące unikatami na skalę międzynarodową przyniosła tegoroczna kampania wykopaliskowa, którą w południowym Turkmenistanie prowadzili naukowcy z Polskiej Misji Archeologicznej w Iranie i Azji Środkowej. Zdaniem Marcina Wagnera z Instytutu Archeologii UW, znaleziska, na które natrafili naukowcy na stanowisku Mele Hairam w oazie Sarakhs, można porównać do największych odkryć w historii archeologii tych terenów.

"Właśnie tutaj polscy archeolodzy pod kierunkiem prof. Barbary Kaim odsłonili najlepiej zachowaną świątynię kultu zoroastryjskiego datowaną na koniec okresu partyjskiego i okres sasanidzki (II - VII w n.e.) z zachowanym in situ klepsydrowatym ołtarzem ognia, piecem do przechowywania świętego żaru, podiami dekorowanymi stiukiem i malowidłami z przedstawieniem władcy" - informuje Marcin Wagner.
Jak mówi, w badanych w tym roku trzech pomieszczeniach archeolodzy odsłonili kilkanaście zabytków z kości słoniowej w większości zachowanych w bardzo dobrym, a nawet idealnym stanie. "Poza pięcioma szpilami kościanymi zakończonymi główkami z przedstawieniem kogutów, mitycznego ptaka SIMORGA, czy też owocu granatu, natrafiono na płytki z kości przedstawiające sasanidzkich władców siedzących na tronie oraz jadących na koniu - mówi. - Oprócz samych przedstawień związanych z kręgiem sztuki perskiej, kilka zabytków z kości słoniowej wykazuje bliskie związki ze sztuka indyjską, tym samym wskazując ich proweniencję".

To nie jedyne zabytki z kości słoniowej. Jak przypomina Wagner, od wielu lat archeolodzy na całym stanowisku znajdowali niewielkich rozmiarów szklane pionki ze znakiem "ankh" na wierzchniej stronie i zastanawiali się do czego mogą służyć. "Teraz już wiadomo, gdyż na podłodze jednego z pomieszczeń świątynnych znaleźli komplet kilkunastu pionków wraz z kościanymi kostkami do gry. Oprócz nieznanej nam bliżej gry z pionkami, jak się wydaje, kapłani oddawali się w wolnych chwilach i innym grom, gdyż znaleziono jeszcze jedną dziwną +kościana tubę+ wydrążoną wewnątrz, która miała na swoich bokach wyryte koncentryczne koła w liczbie od 1 do 4, zaś jej krótsze przewiercone boki były dodatkowo ponacinane" - wyjaśnia.

Naukowcy odkryli także skarb liczący ponad trzysta monet kuszano- sasanidzkich oraz tzw. "śmietnisko ceramiczne". "Z zebranego w tym miejscu materiału ceramicznego archeolodzy mozolnie po dokładnym przejrzeniu wszystkich fragmentów wykleili kilka amfor, dekorowanych na wylewie mis z imadłem poziomym oraz kilkanaście naczyń zasobowych, w tym jeden pięknie dekorowany wzorami geometrycznymi ze sceną figuralną tuż pod imadłem" - opowiada Wagner.

Poza tym archeolodzy odczyścili fragmenty złotej biżuterii i fragmenty ostrakonów. Badacze znaleźli jeszcze fragment inskrypcji na krążku średnicy około 30 cm z zielonkawego alabastru w języku Pahlawi. Udało im się także przebadać studnię, która znajduje się na dziedzińcu przed wejściem do świątyni, Jej głębokość wynosiła ok. 6,5 m., a jej dno wyłożone było trapezoidalnymi dużymi cegłami.

Sezon zakończył się 20 maja uroczystością podczas której archeolodzy z Polskiej Misji Archeologicznej w Iranie i Azji Środkowej oddali zabytki kościane do niedawno otworzonego w Aszchabadzie muzeum sztuki.

"Badania Polaków na stanowisku Mele Hairam są jednymi z najważniejszych prac archeologicznych prowadzonych obecnie w Turkmenistanie" - ocenia Marcin Wagner. Badania są tu prowadzone od 10 lat.

Aneta Kmita :: 2008-09-19

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2008-09-26
Cieszę się że polscy archeolodzy przyczyniają się do odkrywania przed światem tajemnic starożytności a przez to dają nam możliwość poznania bliżej tej fascynującej epoki.Wszystkich którzy uwielbiają ciekawostki,nowe odkrycia i nowe fakty odsyłam do lektury książki Krzysztofa Kęćka pt."Starożytność Wyklęta",świetnie napisana książka zawiera felietony pisane przez redaktora dla tygodnika "Przegląd".Książkę czyta się z zapartym tchem.Polecam gorąco!

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.