Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPolskie odkrycia w Egipcie

Egipskie stanowisko Tell el-Farcha (Wzgórze Kurczaka) położone jest w północno-wschodniej Delcie Nilu, około 120 km od Kairu. Tworzą go trzy wzgórza ruin - tzw. "komy". Stanowisko związane jest z najwcześniejszą historią Egiptu faraońskiego oraz okresem poprzedzającym ten etap. Badaniami na tym terenie zajmowali się wiosną 2008 roku archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu (MAP) we współpracy z badaczami z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracami zespołu kierowali prof. Krzysztof Ciałowicz z UJ oraz dr Marek Chłodnicki z MAP.

Jak wyjaśniają badacze, pozostałości z Tell el-Farcha tworzą dziś trzy wzgórza ruin, z egipskiego "komy". Na komie zachodnim w minionym sezonie kontynuowano eksplorację warstw, związanych z centrum administracyjno-kultowym z okresu najwcześniejszych dynastii. Składa się ono z dużego centralnego dziedzińca, otoczonego ze wszystkich stron pomieszczeniami o charakterze kultowym (kaplice) oraz użytkowym.
"W kaplicy zachodniej, podobnie jak w sezonach ubiegłych, odnaleziono przedmioty kultowo-wotywne, m.in. głowice maczug, paciorki, fragmenty figurek zoomorficznych - informuje dr Zuzanna Wygnańska, redaktor +Archeowieści Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej+. - Przedmioty te, wykonane w niektórych przypadkach z cennych materiałów, mają też wysoki walor estetyczny".

"Na komie centralnym odsłonięto zabudowę związaną z kulturą dolnoegipską, występującą w Delcie Nilu i poprzedzającą okres wczesnych dynastii - kontynuuje Wygańska. - Składały się na nią ogrodzenie i szereg czterech prostokątnych domów. Do najważniejszych odkryć związanych z tą warstwą należą liczne fragmenty importowanej ceramiki palestyńskiej i górnoegipskiej (czyli z południa Egiptu), potwierdzające znaczną rolę handlu dla pierwszych osadników w Delcie. Znaleziono też kilkadziesiąt paciorków wykonanych z różnych kamieni półszlachetnych oraz kilka ze złota - pierwsze znane z kultury dolnoegipskiej przykłady wykorzystania tego metalu".

Na komie wschodnim polscy archeolodzy przebadali zaś 26 grobów, datowanych na okres dynastii 0 i początku I, czyli pochodzących z początków państwa egipskiego. Według samych naukowców, do najważniejszych spośród zbadanych miejsc pochówku, należy bogaty grób, w którym znaleziono dzban z wyrytym imieniem Iry-Hora - pierwszego znanego z imienia króla egipskiego (dynastia 0). "To już drugi przypadek wystąpienia tego imienia w Tell el-Farcha, zdający się potwierdzać historyczność Iry-Hora i wskazujący, że władca ten, znany przede wszystkim z rejonu Abydos, gdzie znaleziono jego grób, rozciągał swoje panowanie także na wschodnią Deltę" - tłumaczą specjaliści.

Kolejnym ważnym znaleziskiem Polaków okazał się grób typu "mastaba", datowany na przełom dynastii 0 i I. To prawdopodobnie najstarsza ze znanych dotąd mastab egipskich. Jej ściany wznosiły się na wysokość 2 m, fasada wschodnia ukształtowana została w charakterystyczne nisze, a w komorze znajdowały się 73 naczynia gliniane, 5 kamiennych oraz siekierka miedziana i nóż krzemienny. W mastabie zarejestrowano również kilka następnych grobów, które - jak zapowiadają archeolodzy - będą eksplorowane w trakcie następnej kampanii wykopaliskowej.

Aneta Kmita :: 2009-04-16

Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.