Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPosągi sfinksów

Archeolodzy odkryli w południowym Egipcie cztery małe posągi przedstawiające sfinksa, mitologiczną postać lwa z ludzką głową - donosi serwis internetowy Yahoo News.

Jak poinformował dr Zahi Hawass, szef Rady Najwyższej ds. Starożytności Egiptu, odkrycia dokonał zespół egipskich naukowców na stanowisku przy drodze łączącej starożytne świątynie w Luksorze i Karnaku.
Według dr. Hawassa, stanowisko archeologiczne znajduje się na terenie zajmowanym do niedawna przez posterunek policji, który został rozebrany dla realizacji archeologicznego projektu badawczego w tym miejscu.

Odkryte posągi pochodzą z czasów panowania faraona Nektanebo I, założyciela XXX dynastii, który sprawował władzę królewską w latach ok. 380-363 p.n.e.).

Znaleziska zostały wykonane z piaskowca i noszą niestety ślady zniszczeń, jakie powstały prawdopodobnie jeszcze w starożytności przy próbach pozbawienia posągów ich głów.

Ten sam zespół archeologów odkrył wcześniej kamienny blok z piaskowca z wyrytymi inskrypcjami z imieniem królowej Kleopatry.

Aneta Kmita :: 2009-02-07

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2009-02-13
Bardzo interesujący news. Takich nieoczekiwanych odkryć może być jeszcze więcej, zwłaszcza, że od jakiegoś czasu trwa eksploatacja wsi Gurna {niedaleko Tell el-Amarna, czyli Achetaton}, która została zbudowana na starożytnej nekropoli. Ostatnio na cmentarzysku w Sakkarze odkryto 30 mumii i zapieczętowany sarkofag z czasów Starego Państwa, który wkrótce ma zostać otwarty.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.