Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plPrzyczyna śmierci Tutanchamona

Malaria i choroby kości przyczyniły się do przedwczesnej śmierci Króla Tutanchamona. Przekonują o tym ujawnione właśnie na łamach "The Journal of the American Medical Association" wyniki badań. Materiały do analizy pobrano z mumii tego najsłynniejszego faraona w historii i jego prawdopodobnych krewnych.
Faraon Tutanchamon pochodził z 18. dynastii, rządzącej w Egipcie mniej więcej od 1550 do 1295 r. pne. Wstąpił na tron jako dziecko, zmarł w wieku 19 lat około 1324 roku p.n.e. Odkrycie jego grobowca w Dolinie Królów w 1922 roku stało się jedną z największych archeologicznych sensacji XX wieku. Tutanchamon zmarł młodo i nie pozostawił po sobie potomstwa, stąd liczne, trudne do weryfikacji przypuszczenia na temat możliwych przyczyn jego śmierci. Podejrzewano, że mógł paść ofiarą posocznicy lub zatoru tętniczego, nie wykluczano też zabójstwa przez uderzenie w głowę, albo otrucia.

czytaj dalej


Przełom przyniosły dopiero postępy nauki w początkach XXI wieku. W latach 2007 do 2009 pod kierownictwem Zahi Hawassa, sekretarza generalnego Najwyższej Rady Starożytności przy egipskim Ministerstwie Kultury przeprowadzono radiologiczne, antropologiczne i genetyczne badania mumii Tutanchamona i 10 innych mumii z okresu Nowego Państwa. Analizowano stopień ich pokrewieństwa i ewentualne ślady świadczące o przenoszeniu chorób dziedzicznych.

Z dużym prawdopodobieństwem zidentyfikowano szczątki matki i ojca młodego faraona, Echnatona. U samego Tutanchamona zauważono ślady kilku chorób, w tym martwicy kości, która raczej nie mogła być jedyną przyczyną śmierci. Badania genetyczne jego mumii i 4 innych pokazały jednak ślady obecności DNA pasożyta wywołującego malarię. Malaria w połączeniu z chorobą kości, powodującą ich nadmierną łamliwość, może wyjaśniać, dlaczego król zmarł tak młodo.

źródło informacji: RMF

Krzysztof Konat :: 2010-02-17

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2010-02-17
Niczego nowego te wyniki nie wprowadziły, przynajmniej tutaj zakomunikowana treść. Zainteresowani tematem już wcześniej mogli usłyszeć o tym. Badania miały przede wszystkim rozstrzygnąć spór pokrewieństwa Tutanchamona z płodami z jego grobowca, a tu cisza na ten temat jak makiem zasiał. Czyżby to ponownie pominięto?

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.