Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plRuiny miasta sprzed 2500 lat

Archeolodzy odsłonili we wschodnich Indiach pozostałości miasta sprzed 2500 lat, które prawdopodobnie było większe niż starożytne Ateny.

Odkrycia dokonano na stanowisku Sishupalgarh, na obrzeżach miasta Bhubaneśwar - stolicy stanu Orissa - gdzie znajdują się też ruiny starożytnego fortu.
Zespół archeologów z Indii i USA pod ruinami fortu w Sishupalgarh odnalazł pozostałości starożytnego miasta, a wśród znalezisk znajduje się jak dotąd osiemnaście dużych kolumn, pozostałości wyrobów ceramicznych domowego użytku i zdobienia z terakoty.

Zdaniem Moniki L. Smith, głównego archeologa z Uniwersytetu Kalifornijskiego, stanowisko Sishupalgarh jest wśród stojących zabytków starożytnej architektury - odkrytych dotąd w Indiach - najbardziej widoczne.

Naukowcy sądzą, że odkryte miasto istniało około 2500 lat temu i mogło być zamieszkane przez około 25 tysięcy ludzi, co ponad dwukrotnie przewyższa liczbę mieszkańców starożytnych Aten.

Miasto posiadało cztery bramy, masywne mury i rozciągało się na dużym obszarze, co świadczy o jego dużym znaczeniu w swoich czasach.

Odkryte podczas wykopalisk kolumny były, zdaniem naukowców, częścią gigantycznej budowli, która prawdopodobnie służyła publicznym zgromadzeniom lub pełniła specjalne funkcje ceremonialne.

Jak dotąd archeolodzy nie zdołali ustalić, co mogło być przyczyną zniszczenia tak dużego miasta, ale dalsze prace wykopaliskowe i odkrycia być może pomogą im rozwiązać zagadkę jego upadku.

Aneta Kmita :: 2008-04-15

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2008-04-17
A jaka cywilizacja (lud) wzniósł to miasto wiadomo?

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.