Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plWielki posąg egipskiej królowej

Zespół archeologów odkrył na stanowisku w Tebach Zachodnich kilkanaście posągów z czasów XVIII dynastii, z których największy przedstawia królową Tiy - donosi serwis internetowy Yahoo News.

Odkryty posąg królowej Tiy, żony faraona Amenhotepa III panującego w okresie ok. 1417-1377 r. p.n.e., mierzy 3,62 metra wysokości.
Naukowcy odkryli również dwa posągi sfinksów reprezentujące królową Tiy i faraona Amenhotepa III, a także kolejne 10 posągów bogini Sachmet z głową lwa, wykonane z czarnego granitu.

Faruq Hosni, minister kultury Egiptu, uznał odkrycie za wspaniałe wydarzenie i zapowiedział publiczne udostępnienie tych posągów w przyszłym roku razem z dwoma innymi, odkrytymi wcześniej olbrzymimi posągami, które ustawione będą w pobliżu kolosów Memnona w Tebach i razem utworzą muzeum na wolnym powietrzu.

Zdaniem Houriga Sourouziana, szefa zespołu archeologów, po ustawieniu nowych posągów w jednym miejscu - przy kolosach Memnona - stanowisko stanie się jednym z najważniejszych muzeów starożytnego Egiptu na wolnym powietrzu.

Kolosy Memnona, dwa ogromne posągi o wysokości około 18 metrów, wykonane z piaskowca i przedstawiające Amenhotepa III, stanowią jedyną pozostałość po wielkiej świątyni grobowej w Tebach Zachodnich i strzegły wejścia do niej.

Sama świątynia została zrównana z ziemią w czasie wielkiego trzęsienia ziemi w I w. n.e. Przez kolejne stulecia wzbierające wody Nilu zalewały pozostałą część stanowiska.

Aneta Kmita :: 2008-06-08

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2008-06-12
Ech...ten Egipt...fajnie byłoby pojechać i zobaczyć to na własne oczy...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.