Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.plZnaleziska z epoki brązu w Irlandii

Archeolodzy odnaleźli na trasie budowy autostrady Dublin-Limerick w Irlandii starożytne artefakty z epoki brązu i późniejsze miejsca pochówku- donosi serwis internetowy Guardian Ireland.

Naukowcy odkryli w Camblin, w pobliżu miasta Roscrea w środkowej Irlandii, kilka stanowisk archeologicznych, zawierających miejsca pochówku, pozostałości ludzkich siedzib oraz interesujące przedmioty.
Jeden z takich przedmiotów, topór z brązu pochodzący z późnej epoki brązu, zdaniem archeologów został przed wiekami ukryty przez kogoś w płytkim dole i pozostawiony w ziemi.

Na innym stanowisku naukowcy odsłonili pozostałości dwóch domostw z epoki brązu, a także wydobyli średniowieczny żelazny topór.

W Camblin odkryte zostały też pozostałości trzech umocnionych osad. Jedna z nich posiadała mały cmentarz, na którym znajdują się szczątki ludzi w różnym wieku, co prawdopodobnie świadczy o długotrwałym wykorzystaniu cmentarza. Według archeologów cmentarz pochodzi z okresu VI-VII w. n.e.

Naukowcy odnaleźli również pozostałości drewnianego żurawia do wyciągania wody ze studni o konstrukcji kojarzonej przez naukowców raczej ze starożytnym Egiptem i Afryką Północną. Żuraw w Camblin jest pierwszym odkrytym tego typu urządzeniem, używanym w epoce brązu w Irlandii.

Odkrycia w Camblin zostały przedstawione w raporcie archeologicznym z budowy drogi zleconym przez Narodowy Zarząd Dróg w Irlandii.

Aneta Kmita :: 2008-05-04

1 celny komentarzDodaj komentarz
Użytkownik


Dodano: 2008-05-07
Z tym żurawiem to naprawdę fenomen.rzadko zdarzają się takie znaleziska. Artykuł fajny tylko owa gazeta mogła podać troszkę więcej szczegółów. Natomiast co do samego cmentarza to na pewno znajdą jeszcze wiele świetnych rzeczy...

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.