Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Allyates II

2018-01-01 | Autor: Rysiek Hałas


Allyates II - (ur. brak, zm. brak) Władca Lidii, twórca jej potęgi


Alyattes II był synem i następcą Sadyattesa, władał Lidią w latach ok. 619/605-560 p.n.e. Podczas gdy w Syrii i Mezopotamii toczyły się walki o schedę po imperium asyryjskim, Alyattes postanowił umocnić swoją władzę nad Azją Mniejszą. W swych wyprawach wojennych wdał się w walki z Grekami małoazjatyckimi, zwłaszcza z miastami jońskimi, które nie chciały dobrowolnie uznać jego zwierzchnictwa. W walkach tych zdołał podporządkować sobie Smyrnę, którą zniszczył. Opór stawił mu jednak Milet, będący najważniejszym miastem greckim na zachodnim wybrzeżu Azji Mniejszej. W wyniku lidyjskiego zagrożenia, władzę nad miastem zdołał przejąć Trazybulos, który stał się tyranem. Pod jego rządami, a pomimo najazdów Alyattesa, Milet stał się najważniejszym portem handlowym na wybrzeżu Morza Egejskiego. Władca lidyjski nie zrażając się porażką nad Miletem, zdołał rozszerzyć swą władzę we wschodniej części półwyspu. Około roku 590 p.n.e. wojska lidyjskie starły się z armią władcy medyjskiego Kyaksaresa, również dążącego do zdobycia hegemonii nad Azją Mniejszą. 28 maja 585 roku p.n.e. doszło do walnej bitwy nad rzeką Halys. Zaćmienie słońca które tego dnia miało miejsce, stało się przyczyną niepokoju w obu wrogich armiach. Dowódcy wojsk doszli do wniosku, iż to sami bogowie oczekują zawarcia pokoju, co też miało miejsce. W wyniku tego, rzeka Halys stała się strefą rozgraniczającą wpływy Lidii i Medii w regionie. Aby wzmocnić sojusz, Alyattes wydał swą córkę, Aryenis, za następcę medyjskiego tronu, Astyagesa.

Etykiety:
Król Lidii
Bibliografia:

  • Brian Haughton: Skarby z przeszłości, Poznań, 2013.
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.