Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Aspazja Starsza

2018-02-01 | Autor: Rysiek Hałas


Aspazja Starsza - (ur. 470 r. n.e., zm. 400 r. n.e.) Kochanka Peryklesa, jedna z głównych postaci Aten w połowie V wieku p.n.e.
Żyła -70 lat


Aspazja pochodziła z małoazjatyckiego Miletu. Powszechnie mówiono, że wcześniej pełniła funkcję hetery. Związał się z nią Perykles, choć nie mógł się z nią ożenić, wszak sam wprowadził kilka lat wcześniej prawo, zakazujące legalnych małżeństw z nie-Atenkami(prawo to zniesiono podczas wojny peloponeskiej). Jak wiadomo, Aspazja była kobietą wykształconą, a do tego niezwykle piękną. Miała prowadzić dysputy z ateńskimi filozofami, w tym ze słynnym Sokratesem. Dzięki swemu związkowi z pierwszym Ateńczykiem, zyskała silny wpływ na wiele spraw politycznych i kulturalnych. Gdy w Atenach wzrosła opozycja wobec Peryklesa, Aspazję, podobnie jak wcześniej filozofa Anaksagorasa, oskarżono o bezbożność (dokonać tego miał komediopisarz Hermippos), a także o stręczycielstwo. Rzekomo pod dachem jej domostwa miały odbywać się orgie. Zarzuty były na tyle poważne, że sam Perykles postanowił bronić swej połowicy. Swą przemową tak wzruszył sędziów, że Aspazję uwolniono od stawianych wcześniej zarzutów. Z tego związku narodził się Perykles Młodszy. Po śmierci swego pierwszego partnera, Aspazja związała się z Lizyklesem, przywódcą jednego ze stronnictw demokratycznych. ten wszakże zmarł w 428 roku p.n.e. a sama Aspazja znikła z kart dziejów.


Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.