Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Bias z Prieny

2009-05-30 | Autor: kuba_83


Bias z Prieny – żył i działał w VI w. przed Chrystusem. Był synem Teutamesa. Uznawano go za jednego z siedmiu mędrców. Napisał poemat o Jonii, w którym dawał rady i wskazówki, aby uczynić Jonie „najszczęśliwszą”. Podobno podczas oblężenia miasta przez Alyattesa, Bias wykazał się wielkim sprytem. Najpierw posłał do obozu wroga dwa utuczone muły, a następnie przybyłemu posłowi pokazał stos piasku przykryty z wierzchu zbożem. Fortel Biasa się udał, i Alyattes zawarł pokój z Pirenczykami. Podobno występował w sądzie i był dobrym mówcą. Miał nawet umrzeć na sali sądowej, uprzednio wygrywając prowadzoną przez siebie sprawę.
Heraklit z Efezu we fragmencie B39 chwali Biasa słowami: „W Prienie urodził się Bias, syn Teutamesa, którego Logos jest większy niż u innych”. Czym sobie Bias zasłużył na imienną pochwałę przez Heraklita? Wydaje się, że Bias negatywnie oceniał politykę prowadzoną przez Jończyków. Powód klęski powstania jońskiego przeciwko Persji, Bias widział w braku jedności i jednomyślności Jończyków. Negatywnie oceniał rozwarstwienie społeczne, która zawsze źle odbija się na sferę polityki. Prawdopodobnie Heraklit był świadom tego, że Bias rozumiał oddziaływanie Logosu na świat. Filozof z Efezu znał i cenił sentencję mądrościowe Biasa. Widać podobieństwo niektórych fragmentów Heraklita z sentencjami Biasa np. „Ludzie w większości są źli” i „Wielu jest złych, a niewielu dobrych”.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.