Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Cezarion

2008-02-26 | Autor: Piotr Radziejewski


Ptolemaios XV Philopator Philometor Caesar (47 - 30 r. p.n.e.), ostatni z władającej Egiptem dynastii Ptolemeuszy, syn Kleopatry VII i najprawdopodobniej Juliusza Cezara. Nie jest pewne, czy rzymski wódz faktycznie był jego ojcem, ale powszechnie tak uważano, stąd nazywano dziecko Cezarionem, czyli małym Cezarem. Jeśli naprawdę był dzieckiem Cezara, to był też jego jedynym synem.

Cezarion urodził się w 47 r. p.n.e. w Egipcie. W latach 46 - 44 p.n.e. przebywał wraz z matką w Rzymie. Po zamordowaniu Cezara przez spiskowców w 44 r. p.n.e. Kleopatra i Cezarion wrócili do Egiptu. Trzyletni chłopiec został ogłoszony królem, współrządzącym z matką.

W czasie drugiego triumwiratu Marek Antoniusz nadał Cezarionowi liczne tytuły (m.in. "król królów") i posiadłości na wschodzie. Działania te nie podobały się Oktawianowi (przyszłemu cesarzowi Augustowi), a kiedy Antoniusz oficjalnie ogłosił, że Cezarion to prawdziwy syn Cezara, sytuacja zaczęła się coraz bardziej zaostrzać. Oktawian miał duże poparcie dlatego, że jako adoptowanego syna Cezara uważano go za jego prawowitego spadkobiercę. Kiedy więc pojawił się naturalny syn wodza, bardzo zagroził jego pozycji. Wkrótce wybuchła wojna między Oktawianem a Kleopatrą i Antoniuszem.

W 30 r. p.n.e. armia Oktawiana pokonała swych wrogów w Egipcie. Antoniusz i Kleopatra popełnili samobójstwa. Wcześniej jednak królowa wysłała 17-letniego syna do portu nad Morzem Czerwonym, skąd miał uciec (być może do Indii). Jednak jego eskorta (w tym jego nauczyciel) zdradziła i wydała go Oktawianowi. Nie wiadomo, czy zostali przekupieni, czy chcieli przypodobać się zwycięzcy. Oktawian kazał zamordować Cezariona, usuwając jedną z ostatnich przeszkód na drodze do władzy w Rzymie.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
3 celne komentarzeDodaj komentarz
Gość


yorkshire11
Dodano: 2010-06-28
Nie wydaje mi sie, zeby Kleopatra sama sie zabila. Mysle tez, ze historycy przywiazuja zbyt mala wage do zabojstwa Cezariona.Gdyby zyl historia zapewne potoczylaby sie inaczej.
Redaktor


Dodano: 2010-06-30
niestety nie byłbym takim optymistą jak mój przedmówca. Polityka nie zna litości, a Oktawian dążył niezwykle zdecydowanie i inteligentnie do przejęcia pełni władzy. Cezarion zaś był małolatem i do tego bez żadnego poparcia, zwłaszcza gdy jego matka, wielka Klaopatra popełniła samobójstwo. O naiwności Cezariona świadczy choćby fakt że uwierzył w dobre intencje swego krewnego, co przypłacił własnym życiem. Nie wydaje mi się zresztą nawet jeśliby przeżył, aby cokolwiek zdziałał. Jako "brat" Oktawiana mógłby liczyć na jakąś sympatię, ale i tak nie mógłby liczyć na senatorów czy innych polityków, gdyż Oktawian niemal całkowicie zdusił jakąkolwiek opozycję. A co do Kleopatry, śmierć z własnej ręki była bardziej chwalebna niżby jej zniewolenie poprzez branie w formie trofeum udziału w triumfie Augusta.
Gość


raz
Dodano: 2011-04-23
Śmierć danej osoby - unicestwia jego pragnienia.Cezarion jako syn
Kleopatry /Ptolemeteusz/ współuczestniczył /z własnej woli,czy też
przymuszony/w grze o panowanie nadtym co mu się tradycjnie należało.
Egipcjanie przegrali Egipt - płacąc własną krwią.
Jest to stałą zasadą kontynuacji historycznej.
Umarł król persów,aby zapanował Aleksander.
Po śmierci Aleksandra Ptolemeteusze otrzymali Egipt.
Kokieteria z potężnym Rzymen przez alkowe -dla rzymian było tylko
uniesieniem, dla egipcjan naiwną nadzieją.
Minął i czas Faraonów i Kleopatry.Imperium Rzymskie też przeminęło,
po wszystkich pozostały mniej lub bardziej wiarygodne opisy.
Dla Cezariona w tamtym czasie tyko Egipt był w jego zasięgu, układ z
Rzymem na dobre - to fantazy.

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.