Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Chefren

2006-03-31 | Autor: Józef Biela


Chefren - (ur. brak, zm. brak) władca starożytnego Egiptu z IV dynastii, z okresu Starego Państwa, syn faraona Cheopsa.


Naukowcy i egiptolodzy postrzegają tego faraona jako prawdopodbnego syna Chufu (Cheopsa) i królowej Henutsen. Niektórzy nie wykluczają iż matką Chefrena była inna , nie znana nam z imienia królowa. Faraon Chefren identyfikowany jest jeszcze z innym faraonem o imieniu Chufuchaf , jednak o tym ostatnim prawie nic nie wiadomo. Egipski kapłan Manethon uważa Chefrena za młodszego brata Chufu. Papirus Turyński mówi o 20 latach panowania tego władcy (niestety dane są tu uszkodzone) , zaś Manethon twierdzi że Chefren panował 56 lub 66 lat. Ogólnie o Chefrenie mówi się że był budowniczym i właścicielem drugiej pod względem wielkości piramidy w Giza i prawdopodobnie , Sfinksa. Niejaki A.Mariette znalazł w świątyni grobowej Chefrena 2 diorytowe posążki władcy. Owe posążki uchodzą za prawdziwe dzieła sztuki z okresu Starego Państwa. O działalności zarówno gospodarczej jak i politycznej Chefrena prawie nic konkretnego nie wiadomo , gdyż poza kompleksem grobowym w Giza nic się nie zachowało. Być może kolejne odkrycia wykopaliskowe przyniosą coś nowego. Zakłada się że po śmierci Chefrena władza w kraju przeszła w ręce jego syna o imieniu Dżedefre - Baka , który sprawował ją jako regent , do czasu aż na tronie zasiadł inny syn Chefrena - faraon Menkaure (Mykerinos).


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
12 celnych komentarzyDodaj komentarzStrona nie została odnaleziona!


Niestety szukana przez Ciebie strona nie została odnaleziona, czyli wystąpił znienawidzony przez wszystkich błąd 404. Istnieją dwa wytłumaczenia; możliwe, iż szukana strona została usunięta lub przesunięta, albo po prostu źle wpisałeś/aś adres URL. Ale niestety istnieje też ryzyko, iż to my coś 'sknociliśmy' (oby nie!) w kodzie strony i zakradł się tzw. "bug", czyli po polsku robal. Koniecznie daj nam o tym znać; skopiuj link z paska przeglądarki i wyślij go na adres: naczelny[malpa]histurion.pl    Wspólnie oczyśćmy histuriona ze wszelkich błędów/robaków!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.