Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Elia Eudoksja

2018-02-02 | Autor: Rysiek Hałas


Elia Eudoksja - (ur. 380 r. n.e., zm. 6 października 404 r. n.e.) Cesarzowa wschodniorzymska mająca wielki wpływ na politykę cesarza Arkadiusza.
Żyła 24 lat


Elia Eudoksja była córką Flawiusza Bauto, Franka na służbie rzymskiej. Wyszła za mąż w 395 roku za wówczas 18-letniego Arkadiusza, cesarza wschodniorzymskiego. Wszystko odbyło się w tajemnicy przed opiekunem Arkadiusza, prefektem pretorianów, Rufusem, mającym inne plany małżeńskie wobec swego władcy. Już jako cesarzowa Eudoksja zyskała znaczne wpływy w państwie, stając w opozycji do stronnictwa germańskiego na dworze w Konstantynopolu. Bardzo mocno ingerowała w sprawy religijne. Otoczyła swą ochroną biskupów, finansowała budowę kościołów i kolekcjonowała relikwie. Ponadto wierzyła w cuda, a jej pobożność była przykładem dla poddanych. Dokładała wszelkich starań, aby wyplenić wszystkie herezje rozprzestrzeniające się na terenie cesarstwa. Eudoksja mieszała się również w sprawy dogmatyczne, przez co popadła w ostry konflikt z Janem I Chryzostomem, biskupem Konstantynopola. Biskup publicznie zaatakował ją i jej dwórki, co spowodowało, że we wrześniu 403 roku cesarzowa kazała wygnać owego niepokornego biskupa. Powodem tego kroku, było rzekome złe prowadzenie się biskupa. Wkrótce Jan Chryzostom powrócił i rozniecił spór z władczynią na nowo, tym bardziej, że w stolicy postawiono jej srebrny posąg. Dostojnik kościelny uznał to za zakłócanie porządku bożego, nazywając Eudoksję biblijną Jeszabel, za to, że bezustannie mieszała się do spraw politycznych, co jego zdaniem nie było dozwolone kobiecie. Rozgniewana cesarzowa wyrzuciła biskupa ze stolicy przy użyciu siły. Jednak jeszcze tego samego roku zmarła podczas porodu swego piątego dziecka. Biskupi chrześcijańscy uznali to karą za niegodne życie cesarzowej.

Etykiety:
Cesarzowa wschodniorzymska
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.