Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Hannibal

2010-09-04 | Autor: Paweł Bąkiewicz


Hannibal - (ur. 247 r. p.n.e., zm. 182 r. p.n.e.) dowódca wojskowy Kartaginy, toczący zaciętą, tzw. II wojnę punicką z Rzymem.
Żył 65 lat


Hannibal Barkas (247 - 182 r.p.n.e., jeden z największych strategów czasów starożytnych, dowódca wojsk kartagińskich podczas 2 wojny punickiej).

Dowódctwo objął po śmierci poprzedniego wielkiego wodza Hazdrubala w 221 r. p.n.e. Swoją taktykę rozpoczął od poszerzania posiadłości na Płw. Iberyjskim. W 218 r. p.n.e., zajmując sprzymierzone z Rzymem miasto Sagunt, wywołał tzw. II wojnę punicką (218 - 202 r. p.n.e.). Na Płw. Apeniński wyruszył wraz z czterdziestoma tysiącami żołnierzy i ze słoniami bojowymi, które siały ogromny strach wśród Rzymian. Przedostając się przez Pireneje wgłab rzymskiego półwyspu, zwyciężył wiele razy nad rzymskim orężem. Najsłynniejszą porażką Rzymian w starciu z dzielnym wodzem jest bitwa pod Kannami - 2 sierpnia 216 r. p.n.e. - gdzie Hannibal dzięki sprytnym manewrom skrzydłami rozbił znacznie większą armię rzymską. Od tego czasu, samo zawołanie "Hannibal idzie" siało ogromny niepokój i lęk. Żołnierze rzymscy unikali otwartej batalii. Hannibalowi nigdy jednak nie udało się zdobyć Rzymu. Po kilkuletnim wyczerpaniu wojsk kartagińskiego wodza, Rzymianie w końcu przeszli do ofensywy. Rzymski dowódca, Scypion Afrykański Starszy, w 204 r. p.n.e. wylądował wraz ze swoimi żołnierzami nad afrykańskim brzegiem, zagrażając tym samym Kartaginie. Hannibal został zmuszony do powrotu. Między wrogimi armiami doszło do walnej bitwy w 202 r. p.n.e. koło miejscowości Zama. Tym razem trumfatorem okazał się rzymski dowódca, wykorzystując fortel Hannibala z 216 r. p.n.e. Kartagina musiał podpisać haniebny pokój, na mocy którego zrzekała się wszystkich posiadłości w Europie i musiała zapłacić gigantyczną kontrybucję. Hannibal jednak nie zginął pod Zamą. Wiele jeszcze lat żył w Kartaginie, aż w końcu przez rzymskie intrygi, popełnił samobójstwo.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.