Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Heron z Aleksandrii

2009-06-02 | Autor: Piotr Radziejewski


Heron z Aleksandrii - (ur. brak, zm. brak) grecki matematyk, fizyk i wynalazca. Wynalazca wielu niezwykłych urządzeń mechanicznych, m.in. pierwszego silnika parowego.


Heron ho Aleksandreus (I w. n.e.), grecki matematyk, fizyk i wynalazca. Zbudował wiele niezwykłych urządzeń mechanicznych, m.in. pierwszy silnik parowy. Był autorem dzieł "Pneumatyka", "Automaty", "Mechanika", "Metryka" i "Zwierciadła".

O życiu Herona nie wiadomo prawie nic. Nawet czas, w którym żył jest przybliżony. Przetrwały za to jego dzieła i opisy skonstruowanych przez niego maszyn. Najsłynniejszą była "aeolopile" ("bania wiatrowa"), metalowa kula połączona z kotłem wody. Kula ta miała dwie rury, przez które wydostawała się para z gotującej się wody, obracając urządzenie. Można to uznać za pierwszy silnik parowy, a nawet protoplastę silnika odrzutowego. Na silniku parowym oierały się też zaprojektowane przez Herona automatycznie otwierające się drzwi oraz urządzenie, którego jedyną funkcją było zadziwianie widzów - kocioł wytwarzający strumień pary utrzymujący w powietrzu przedmioty. Dziełem Herona był też automat na monetę wykonany dla aleksandryjskiej świątyni. Po wrzuceniu monety otzrymywało się święconą wodę do rytualnego obmycia. Grek był mistrzem w budowie automatów. Budował mechaniczne teatry, w których poruszane skomplikowanymi systemami przekładni figurki same odrywały przedstawienia. Poza tym był jednym z pierwszych specjalistów od efektów specjalnych. Na potrzeby teatrów konstruował urządzenia wydające odgłosy gromów, zmieniające tło sceny czy umożliwiające efektowne pojawienie się aktora grającego boga. Oprócz mechaniki Heron zajmował się też teoretyczną matematyką i fizyką. Opracował m.in. metodę przybliżonego obliczania wartości pierwiastków i tzw. wzór Herona pozwalający obliczyć pole dowolnego trójkąta, gdy znane są jego boki.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.