Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja
Załóż nowe kontoLUB

Załóż nowe konto zJesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze kontaZaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl

Katon Starszy

2010-05-04 | Autor: Piotr Radziejewski


Katon Starszy - (ur. 234 r. p.n.e., zm. 149 r. p.n.e.) rzymski polityk, pisarz i mówca.Słynny z wrogości do Kartaginy; każde wystąpienie w Senacie kończył „A poza tym sądzę, że Kartaginę należy zniszczyć”.
Żył 85 latMarek Porcjusz pochodził z Tusculum w Lacjum. Jako bardzo młody człowiek odziedziczył majątek ziemski po śmierci swojego ojca.

Podczas II wojny punickiej wstąpił do armii jako szeregowy legionista i szybko awansował. Służył pod rozkazami Fabiusza Kunktatora, a w roku 214 p.n.e., w wieku 20 lat był już prawdopodobnie trybunem wojskowym. Okazał się odważnym żołnierzem i dobrym oficerem. Brał udział m.in. w oblężeniu Tarentu (209 r. p.n.e.) i zwycięskiej bitwie z Hazdrubalem nad rzeką Metaurus (207 r. p.n.e.).

Po wojnie powrócił do swej posiadłości i dając wyraz swemu uwielbieniu dla starorzymskich cnót takich jak skromność i prostota, osobiście pracował na swoim polu. Był młodym człowiekiem, ale ubierał się staroświecko i hołdował dawnym zwyczajom, co podobało się przywiązanym do tradycji Rzymianom. Jego uczciwość i mądrość sprawiła, że często pełnił rolę arbitra w sporach między miejscowymi. Katon uważał tradycyjne rzymskie zwyczaje i kulturę za najlepsze i krytykował modę na wszystko co greckie, szczególnie wielką u kilku potężnych rodów, zwłaszcza Scypionów.

Wkrótce za radą przyjaciół o podobnych poglądach, Kato zaczął ubiegać się o urząd. Przemówienia na forum uczyniły go dość znaną postacią, zyskał spore poparcie tradycjonalistów niechętnych greckim wpływom. W 205 r. p.n.e. Katon został kwestorem na Sycylii. Kolejne lata przyniosły mu stanowiska edyla (199 r. p.n.e.) i pretora (198 r. p.n.e.). W 195 r. p.n.e. został konsulem, jako homo novus, czyli pierwszy ze swego rodu. Poprowadził kampanię w Hiszpanii, gromiąc nieposłuszne plemiona (twierdził, że zburzył więcej miast niż spędził dni na wojnie). W 194 r. p.n.e. odbył triumf.

W roku 191 p.n.e. znów wziął udział w wojnie. Jako trybun lub legat (nie wiadomo dokładnie) wziął udział w zwycięstwie nad Antiochem III w Termopilach. Być może odwiedził wtedy Ateny, najwspanialsze miasto Grecji, dalej jednak pogardzał wszystkim, co greckie.

Katon nie pełnił już później ważniejszych funkcji, ale był znany w senacie jako najtwardszy z konserwatystów, niechętny wszelkim zmianom i gloryfikujący rzymski ustrój. Do historii przeszedł też z powodu nienawiści do Kartaginy. Każde przmówienie w senacie (obojętnie na jaki temat) kończył: "Poza tym uważam, że Kartagina powinna zostać zniszczona". Do śmierci był podziwiany jako wzór rzymskicch cnót.

Oprócz polityki, zajmował się też nauką i pisarstwem. Jego dzieła to m.in. "De Agri Cultura" ("O rolnictwie") i "Origines" (dzieło o miastach Italii od czasów legendarnych do jego współczesnych). W czasach cesarstwa znana była kolekcja ok. 150 mów Katona.

Zachowane do naszych czasów portretowe popiersia, które w Rzymie były bardzo realistyczne, ukazują nam, że Kato zbyt piękny nie był. To zresztą pasowało do jego wizerunku człowieka gardzącego zniewieściałymi, dbającymi o urodę Grekami.

Słynne cytaty z Katona Starszego:
"Każdemu, co mu się należy."
"Piękna kobieta jest jak złocona pigułka - miła dla oczu, gorzka dla ust."
"Trzymaj się tematu, a słowa się znajdą."


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
Brak komentarzyDodaj komentarz

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.