

Krezus
Krojsos (? - ok. 546 r. p.n.e.), ostatni król Lidii w Azji Mniejszej, bezskutecznie próbujący powstrzymać perską ekspansję. Słynął z ogromnych bogactw, co stało się przysłowiowe.
Władca pochodził z rodu Mermnadów. Objął tron ok. 560 r. p.n.e. Włączył do swego państwa gerckie miasta w Jonii na wybrzeżu Azji Mniejszej. Grecka kultura zafascynowała go i stał się niezwykle hojnym mecenasem artystów i filozofów. Dla Jończyków silne państwo Krezusa stanowiło ochronę przed Persami, którzy pod wodzą Cyrusa Wielkiego podbijali kolejne tereny m.in. w Anatolii. Na dworze Krezusa przez pewien czas przebywał Solon.
W 547 r. p.n.e. Krezus zawarł sojusz z faraonem Amasisem II i królem Babilionii Nabonidem. Mieli wspólnie walczyć z Persją, ale przejście Cylicji na stronę Cyrusa oddzieliło Krezusa od sprzymierzeńców. Mimo to król Lidii był pewny zwycięstwa. Przed rozpoczęciem wojny zapytał Pytię w Delfach, jaki będzie jej rezultat. Wyrocznia odparła, że Krezus zniszczy wielkie państwo. Król przekroczył rzekę Halys, gdzie stoczono nierozstrzygniętą bitwę. Gdy przyszła zima, Krezus zgodnie z powszechną wówczas taktyką zaprzestał działań i rozpuścił wojska. Cyrus zrobił dokładnie odwrotnie - zaatakował zimą i zajął prawie bezbronną Lidię. Po upadku stolicu - Sardes - stało się jasne, że państwo, które miało zostać zniszczone według przepowiedni to Lidia, a nie Persja.
Nie jest jasne, co stało się z Krezusem. Według niektórych legend zginął rzucając się w ogień, ale bardziej prawdopodobne jest, że Persowie pozostawili go przy władzy jako satrapę. Byłoby to zgodne z ich strategią pozostawiania miejscowych władców jako swoich namiestników.

1 celny komentarz | Dodaj komentarz |