Strona główna Redakcja Współpraca Źródła historyczne Konkursy

DOŁĄCZ DO NAS!

i odkryj historię w najnowszym wydaniu

Dołącz do społeczności histurion.pl, zakładając nowe konto lub logując się poprzez portal facebook.

  • Poznaj innych miłośników historii
  • Odkrywaj historię i poznawaj dzieje postaci historycznych
  • Poznawaj historię z pierwszej ręki ściągając źródła historyczne z naszej bazy
  • Przejrzyj spersonalizowane dane historyczne, np. które postaci historyczne obchodzą z Tobą urodziny

Rejestracja




Załóż nowe konto



LUB

Załóż nowe konto z



Jesteś już użytkownikiem?    Zaloguj się

Zaloguj się w serwisie histurion.pl

Możesz zalogować się w naszym serwisie podając swój adres e-mail oraz hasło podane podczas rejestracji. Możesz również zalogować się poprzez portal facebook.


Nie mam jeszcze konta



Zaloguj się z

Załóż nowe konto w serwisie histurion.pl





Krezus

2008-02-11 | Autor: Piotr Radziejewski


Krojsos (? - ok. 546 r. p.n.e.), ostatni król Lidii w Azji Mniejszej, bezskutecznie próbujący powstrzymać perską ekspansję. Słynął z ogromnych bogactw, co stało się przysłowiowe.

Władca pochodził z rodu Mermnadów. Objął tron ok. 560 r. p.n.e. Włączył do swego państwa gerckie miasta w Jonii na wybrzeżu Azji Mniejszej. Grecka kultura zafascynowała go i stał się niezwykle hojnym mecenasem artystów i filozofów. Dla Jończyków silne państwo Krezusa stanowiło ochronę przed Persami, którzy pod wodzą Cyrusa Wielkiego podbijali kolejne tereny m.in. w Anatolii. Na dworze Krezusa przez pewien czas przebywał Solon.

W 547 r. p.n.e. Krezus zawarł sojusz z faraonem Amasisem II i królem Babilionii Nabonidem. Mieli wspólnie walczyć z Persją, ale przejście Cylicji na stronę Cyrusa oddzieliło Krezusa od sprzymierzeńców. Mimo to król Lidii był pewny zwycięstwa. Przed rozpoczęciem wojny zapytał Pytię w Delfach, jaki będzie jej rezultat. Wyrocznia odparła, że Krezus zniszczy wielkie państwo. Król przekroczył rzekę Halys, gdzie stoczono nierozstrzygniętą bitwę. Gdy przyszła zima, Krezus zgodnie z powszechną wówczas taktyką zaprzestał działań i rozpuścił wojska. Cyrus zrobił dokładnie odwrotnie - zaatakował zimą i zajął prawie bezbronną Lidię. Po upadku stolicu - Sardes - stało się jasne, że państwo, które miało zostać zniszczone według przepowiedni to Lidia, a nie Persja.

Nie jest jasne, co stało się z Krezusem. Według niektórych legend zginął rzucając się w ogień, ale bardziej prawdopodobne jest, że Persowie pozostawili go przy władzy jako satrapę. Byłoby to zgodne z ich strategią pozostawiania miejscowych władców jako swoich namiestników.


To jest tylko wstępna biografia, wymaga uzupełnienia!
Podziel się!
        
1 celny komentarzDodaj komentarz
Redaktor


Dodano: 2010-12-12
Tak mógłbym się z Tobą zgodzić przyjacielu, jednak Krezus odważył się wyzwać Cyrusa do walki, i to on pierwszy przystąpił do wojny. Fakt Cyrus również dążył do wojny, ale ubiegł go król Lidii. Kto wie, czy gdyby Krezusowi udało się wykorzystać potencjał militarny swego sojuszu - Sparta, Ateny, Egipt, Samos i Babilonia - mógłby zmienić bieg historii (z tego też powodu zasługiwał na śmierć - człowiek tak inteligentny mógł stanowić zbyt duże zagrożenie dla Cyrusa). Niestety dla niego, sojusznicy byli zajęci własnymi sprawami, a antagonizmy między Egiptem a Babilonią, stały się również początkiem ich przyszłego losu. Dlatego sądzę, że ewentualne ocalenie Krezusa nie miało miejsca. Po prostu Grecy chcieli uczcić znanego sobie władcę "romantyczną legendą".

Wyraź swoje zdanie :

Komentujesz jako użytkownik niezarejestrowany - gość. Z tego powodu, zanim komentarz pojawi się na stronie będzie musiał zostać zaakceptowany przez naszą redakcję. Aby Twój komentarz został od razu opublikowany na naszych łamach zachęcamy do darmowej rejestracji!

Nasz facebook

Ciekawostka

Postać historyczna

Losowe zdjęcie

histurion.pl
Najnowocześniejszy polski portal historyczny

Matura 2022

Historia

Inne

Copyright © 2006-2022 by histurion.pl. Korzystając z portalu akceptujesz wykorzystanie przez nas plików cookies.